44-årige Houtan ”Hobbe” Houshmand har fått hoppa in mellan stolparna för Nol IK under säsongsinledningen. Han hade aldrig tidigare spelat en seriematch i fotboll.
44-årige Houtan ”Hobbe” Houshmand har fått hoppa in mellan stolparna för Nol IK under säsongsinledningen. Han hade aldrig tidigare spelat en seriematch i fotboll.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2022/05/v2022-nolmalvakt-1-copy-scaled.jpg

”Aldrig försent att starta sin karriär”

NOL. Han hade aldrig tidigare spelat en seriematch i fotboll. Nu har Houtan ”Hobbe” Houshmand, som snart fyller 45 år, vaktat Nol IK:s mål i flera seriematcher.
– Det är aldrig försent att starta sin karriär, säger han skämtsamt. 

När Nols förstemålvakt Louie Angus lämnade laget för Ahlafors IF efter förra säsongen letade de blåvita efter en ersättare. Det blev Houtan ”Hobbe” Houshmand som aldrig tidigare hade spelat en seriematch.

– Förra säsongen spelade jag någon träningsmatch och jag tänkte väl inte att det skulle bli mer än så – men nu har jag fått chansen och det har gått över förväntan. Många säger att jag nu är Nols förstemålvakt, men jag är snarare den enda målvakten, säger han.

Nu har han fått flera chanser som sista utpost i seriesammanhang för division 4-laget.

– Det är väldigt kul. Jag har faktiskt fått blodad tand och att få spela sina första seriematcher som 44-åring hör nog inte till vanligheten, men det är aldrig försent att starta sin karriär, säger han med ett stort leende.

Är du nervös före och under matcherna?

– Det är inte så farligt, men ibland händer det. Jag vill inte göra några målvaktstavlor och svika mina lagkamrater. Hittills har det gått bra och jag hoppas att det fortsätter. Alla i laget är väldigt snälla mot mig, de vet att jag inte har stått tidigare och ställer därför inga höga krav.

Under varje match ställer ”Hobbe” en kamera bakom sitt mål.

– Det är väl så jag är som person överlag. Jag tycker om att analysera saker och ting. Efter varje match kan jag gå igenom olika situationer och se vad jag behöver utveckla, och det är många saker – haha.

I matchen mot Utbynäs förra helgen tilldelades Houtan tre kurrar.

– Jag har klippt ut artikeln och satt upp den på väggen. Det är en stor bedrift för mig att bli utsedd till den bäste spelare, säger han.

Tränare Peter Karlsson:

– Vi letade efter en ersättare till Louie och ”Hobbe” har alltid varit en bra resurs. Han utvecklas hela tiden trots att han snart fyller 45 år. Det finns inget att klaga på, vi är väldigt tacksamma för att han ställer upp.

I fredags inledde ”Hobbe” mellan stolparna när Nol förlorade bottenmöte mot Gårda med 1–2. De blåvita ligger just nu sitt i tabellen.

– Vi borde ha vunnit några matcher under säsongsinledningen, men jag tror att det vänder snart.

Mer från sport

”Vi var inte tillräckligt desperata”

På lördagen drog innebandysäsongen igång på riktigt och för Ale…

Cerry Holmgren – 55 år i idrottens tjänst

Lokaltidningen träffar Cerry Holmgren hemma i huset i Ekeberg dit…

Dubbla smällar för AIF

Mot Tvååker saknade AIF givna spelare som avstängde Daniel Tidstrand…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Senaste nytt

Kilanda marknad – går mot en ny vår på hösten

Kilanda marknad med öppen gård är en tradition som sträcker…

Träd föll – fyra personer skadade

KILANDA. En olycka inträffade vid 12-tiden vid Kilanda säteri. I…

”Vi var inte tillräckligt desperata”

På lördagen drog innebandysäsongen igång på riktigt och för Ale…

Cerry Holmgren – 55 år i idrottens tjänst

Lokaltidningen träffar Cerry Holmgren hemma i huset i Ekeberg dit…

Dubbla smällar för AIF

Mot Tvååker saknade AIF givna spelare som avstängde Daniel Tidstrand…

”Får gräva i skiten”

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Trots förbud – vikarie spände fast person i rullstol

Det var under en förmiddag som en vikarie spände fast…

”Min son vill inte heller vara där”

Att skolan skall vara en trygg plats dit våra barn…

Omfattande VA-projekt är igång

Nu har Ale kommun startat planeringen för att bygga ett…

Trafikanter uppmanas välja rätt väg

Utmed den enskilda vägen finns cirka 15 hushåll. Vägföreningen ansvarar…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…