Ale Handboll ställer in all ungdomsträning.
Ale Handboll ställer in all ungdomsträning.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2020/11/ledsen-handboll-1-scaled.jpg

Ale Handboll ställer in all ungdomsträning

ALE. Ale Handboll ställer in all ungdomsträning omgående.
Skälet är rapporter om en ökad smitta i kommunens skolor.
– Det finns inga alternativ och inget försvar till att inte försöka bidra till att vända den negativa utvecklingen, säger ordförande Björn Norberg.

Sedan en tid tillbaka är all seniorverksamhet inställd i Ale Handboll. I tisdags kväll tog styrelsen beslut om att alla klubbens lag ska ha ett träningsuppehåll inomhus.

– Stoppet gäller fram till 13 december, men kommer av allt att döma att behöva förlängas. Vi tar det steg för steg, säger Norberg till Alekuriren.

Det var efter att flera föräldrar rapporterat om mejl från olika skolor i kommunen som styrelsen för Ale Handboll valde att agera.

– Såvitt vi kan bedöma är det en utbredd smittspridning i kommunens skolor när föräldrar från så många olika kommundelar har fått samma information. Det vore inte särskilt klokt för oss som kommunövergripande förening att fortsätta bedriva träning. Att försöka be en stor grupp 10-åringar att spela med avstånd till varandra är inte rimligt, menar Norberg.

Åsa Ericson, sektorchef för utbildning:

Vi har smittspridning på flera av våra skolor, precis som i samhället i övrigt men vi har inte möjlighet att kommentera på vilka av våra verksamheter det finns smitta. 

Enligt Emma Kronberg, föreningsutvecklare i Ale kommun, är det upp till varje enskild förening att ta beslut om att ställa in träningsverksamheten.

– Vi har inte gått ut med en uppmaning till föreningarna att de ska pausa sina verksamheter, utan vi följer de rådande direktiven från myndigheterna. Det innebär i nuläget att de som är födda 2005 eller senare får fortsätta att träna, säger hon.

Kan en sådan uppmaning bli aktuell? 

– Det är en exceptionell situation. Ingen vet hur man ska agera, men vi diskuterar ständigt om var vårt ansvar som uthyrare ligger och om smittspridningen skulle eskalera är vi kanske tvungna att vidta åtgärder.

Ale IBF:s ordförande Niclas Sundelid meddelar till Alekuriren att de i nuläget kommer att fortsätta med sin träningsverksamhet för alla som är födda 2005 eller senare.

– På måndag har vi styrelsemöte och då kommer vi att diskutera ämnet ytterligare. Tills dess bedriver vi fortsatt träningsverksamhet. Vi tycker att vårt regelverk fungerar – vi förhåller oss till Folkhälsomyndighetens rekommendationer och har bra kontakt med skolorna, säger han.

Kristoffer Stiller
Per-Anders Klöversjö

Mer från sport

SBTK vann när Sveriges ”äldsta” damlag möttes

Sedan 1968 har Skepplanda BTK i obruten följd erbjudit damfotboll,…

Blekt Skepplanda förlorade borta mot Vara

Skepplanda BTK blandar och ger i fyran. Trots nederlaget i…

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

Senaste nytt

SBTK vann när Sveriges ”äldsta” damlag möttes

Sedan 1968 har Skepplanda BTK i obruten följd erbjudit damfotboll,…

Blekt Skepplanda förlorade borta mot Vara

Skepplanda BTK blandar och ger i fyran. Trots nederlaget i…

Företagare i Ale prisades i Furulundsparken

Årets Näringslivsgala i Ale hade bytt skepnad och namn till…

Återväxten utmanar hembygdsföreningarna

På en bänk, i solskenet vid Hembygdsmuseet i Prästalund sitter…

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…