GÖTEBORG. Med stenhårt motstånd från hela Norden levererade Alebrottarna en rad starka prestationer under Soft Touch Open. Samtidigt var klubben en viktig del i arrangemanget av den prestigefyllda ungdomsturneringen.
– Jag är stolt över att vara en del av Alebrottarna, säger Martin Ahl.
I helgen var Alebrottarna med och satte sin prägel på en av Europas största ungdomsturneringar i brottning, Soft Touch Open. Tävlingen avgjordes i Kviberg och samlade över 680 brottare från Sverige, Norge och Danmark.
Turneringen, som arrangeras av Göteborgs Brottningsförbund där Alebrottarna ingår, inleddes redan på fredagskvällen med invägning, ett moment som Alebrottarna ansvarade för.
– Under de andra tävlingsdagarna hjälpte våra grymma funktionärer till med att ta tiden på matcherna, sprang med matchlistor och agerade speaker med mera. Alla som ställt upp har varit fantastiska, säger Martin Ahl, ledare i Alebrottarna.
Alebrottarna deltog själva med tio brottare i åldrarna 11 till 20 år. Samtliga levererade starka prestationer i hård konkurrens.
Ebba Johnsson stod för klubbens främsta resultat med sitt silver i WW13 50 kg. Hon var nöjd över att hon tog sig hela vägen till final i en tuff tävling.
– Det var rolig att få vara med på en så stor tävling som Soft Touch Open. Finalen var nervös och spännande, säger hon.
Måns Karlsson tog brons i GR20 72 kg, medan Theodor Södergren (GR17 65 kg) och Oskar Magoulis Dahlqvist (GR11 25 kg) precis missade prispallen och fick nöja sig med varsin fjärdeplats.
– Som tränare är jag väldigt imponerad av alla tio som ställde upp, De visade att de tagit nästa steg i sin brottning, säger Martin Ahl.
Sammanfattningsvis blev det en lyckad brottarhelg i Göteborg, där Alebrottarna visade prov på både styrka och föreningsanda.