NÖDINGE. Lokaltidningens kartläggning av Ales fotbollsklubbar under de senaste 25 åren har vi nu kommit fram till Nödinge SK. Ingen kan denna epok bättre än mångårige tränaren och kanslisten Bengt Almqvist.
Bara ett stenkast från gräset på Vimmervi och vattnet i Vimmersjön bor Nödinge SK:s konstant. Efter flera decennier i klubben, har nu Bengt Almqvist varit pensionär i över tio år. Kontorsrummet är inrett med gamla lagbilder och vimplar från lag som Bengt tränat genom åren. Han drar fram den guldiga utmärkelsen som skriver in honom i Göteborgs Fotbollsförbunds Hall of Fame, för lång tjänst och hårt arbete för fotbollsidrotten. På den står det ”Bengt Almqvist, Nödinge SK”.
– Den är jag riktigt stolt över, säger han.
Bengt har alltid andats sport. Han spelade själv hockey, bandy och fotboll i sin ungdom. Han fick sitt första jobb som fotbollstränare i Nödinge 1978, vilket blev den första av fyra tränarsejourer i klubben. Han har även tränat lag som Kode IF, IK Kongahälla och Bohus IF med flera. Störst plats på meritlistan tar ändå Vimmervi IP, eftersom det var hans arbetsplats i mer än 30 år.
– Jag var alltiallo. Det innebar att jag städade, tvättade kläder, skötte om ekonomin, ja det blev lite allt möjligt, förklarar Bengt Almqvist.
På en av lagbilderna på väggen ser man Nödinge/Nols segerfirande efter att ha säkrat avancemang till fyran. En tid som Bengt minns med glädje. År 2001 bestämde sig de två division 5-lagen Nödinge SK och Nol IK, för att slå ihop sig, ett försök att klättra i seriesystemet.
– Vi blev ett starkt lag, med spelare som Marcus Hallberg, Peter Karlsson och Anders Brandt. Som tränare var jag tvungen att sätta många bra spelare på bänken. Vi vann femman första året, sen var vi ett mittenlag i fyran i två år.
Samarbetet mellan klubbarna blev bara över tre säsonger och Nödinge behöll platsen i fyran, medan Nol fick börja om i sjuan.
– Tyvärr blev det så, Nol valde att dra sig ur och ville köra själva, vilket man fick acceptera, säger Bengt.
Åren efter upplösningen hade Nödinge SK det tufft och man ramlade ur både fyran och femman för att sedan fastna i division 6. Mellan 2010 och 2012 gjorde Bengt sin sista tränarinsats i Nödinge, även fast sejourerna på 80-, 90- och 00-talet var mer framgångsrika.
2020 hade NSK en paus från herrverksamheten på grund av dålig struktur. Året efter kunde man starta upp igen. Nödinge sig upp från sjuan till sexan. Huvudtränare då var Jimmy Bakkum, som hade nuvarande herrlagstränaren Shkar Nawzad vid sin sida.
Avslutningsvis fick Bengt frågan om vilka som varit Nödinges bästa spelare på 2000-talet, en på varje position.
– Då säger jag Martin Persson i mål och Christer Åsén som mittback. Robert Maxe på mitten, han slutade aldrig springa. Som anfallare måste jag säga Mikael Billing, det var inte klokt vad snabb han var.
Bildades: 1946
Hemmaarena: Vimmervi IP.
Tränarlegender: Bengt Almqvist, Stig Åsén, Göran Eriksson, Jonas ”Pinnen” Andersson.
Spelarprofiler: Lars-Olof ”Blomman” Blomdahl, Peter Madsen, Markku Sipola, Peter Lindström, Mikael Billing.
Guldår genom tiderna: 1980 (div 6), 1985 (div 6), 1994 (div 5), 2001 (div 5), 2022 (div 7)
Bästa placering: Trea i division 4 (1995)
Placering: Femma i division 5
NSK infriade målsättningen att komma topp 5 i serien. Därmed kunde Nödinge konstatera att man hade Ales tredje bästa herrlag, efter Skepplanda BTK och Älvängens IK. Med spelare som Peter Madsen, Robert Maxe och Peter Lindström stod man upp bra mot många motstånd. NSK förlorade dessvärre det historiska derbyt på Vimmervi mot Nol IK med siffrorna 0-2. Nol IK som man skulle alliera sig med året efter, och bilda Nödinge/Nol.
Placering: Sist i division 5
”Liket lever på Vimmervi” var rubriken i Alekuriren efter att Nödinge slog Kortedala och därför hade ett nytt division 5-kontrakt i sina egna händer med några få matcher kvar. I mötet efter ställdes de emot tabelljumbon Majorna. NSK åkte på en frilägesutvisning efter bara fem minuter och det slutade med förlust. Man reste sig aldrig efter det blytunga nederlaget och när serien skulle summeras blev det en sistaplats.
Placering: Femma i division 6
Man gick in i sin femte säsong i division 6 sedan degraderingen och man gjorde en fullt godkänd säsong när man slutade som femma.
Placering: Sist i division 6
Efter många år i division 6 trillade nu NSK ur. Det var ett tungt år sportsligt för Nödinge, samtidigt som man fick se Älvängens IK vinna samma serie.
Placering: Inget resultat
Herrlaget valde att ta ett uppehållsår under 2020. ”Det var rörigt. Vi hade en hög omsättning på spelare och ingen direkt struktur” uttalar sig ordföranden Daniel Karlsson sig på egna hemsidan.