ALVHEM. Trots en hård och besvärlig motvind kunde Alvhem säkra årets första vinst redan före pausvilan.
Hjärtum slogs tillbaka i Göta älvdalsderbyt på Gläntevi.
Hemmalagets segersiffror blev 4-0 (2-0).
Samtliga spelare visade verkligen upp ett bra kunnande och ställde till massor med bekymmer på ett halt Gläntevi. Hade inte gästernas målvakt, Fredrik Johansson, agerat så säkert mellan stolparna, hade målskörden stigit ytterligare i höjden. Även hemmamålvakten, Johan Hålt, var en viktig kugge med ett flertal bra ingripanden.
Frälsaren i hemmalaget var Andreas Ruuska. Två snygga fullträffar och bud på ytterligare mål och kvällen kunde blivit ännu skönare.
Efter endast en seger är det för tidigt att höja laget till skyarna. Flera av hemmaanfallen kom efter grova tabbar hos gästerna, men en 4-0-triumf är skönt att rida vidare på.
ALLAN LARSSON