SUNVÄRA. Surte BK åkte på årets andra förlust borta mot Sunvära SK.
Laget toppar ändå division 1väst när fem omgångar återstår.
– Ja, nu blir det riktigt spännande och vi måste lära oss att ta vara på chanserna, säger tränare Andreas Kihlvall.
Tre lag ser just nu ut att göra upp om seriesegern i division 1 väst. Surte BK är bara en poäng före Blåsuts BK och fyra poäng före Otterbäckens BK som dock har en match mindre spelad. Surte som har historiskt svårt för både Blåsuts BK och Otterbäcken hade hoppats på att kunna göra ett ryck innan de avslutande omgångarna. Den planen grusades när laget oväntat förlorade på bortais utomhus mot Sunvära SK. Surte gjorde enligt uppgift en helt okej insats och skapade egentligen tillräckligt med chanser för att vinna, men utan skärpa i de avgörande ögonblicken blev det istället hemmalaget som fick jubla. Ett bevis på Surtes ineffektivitet är det faktum att laget bommade tre straffar.
– Vi skapar en massa lägen, men lyckas inte göra mål, sedan missar vi tre straffar och det håller inte. Samtidigt känns det som att de har tre lägen och lyckas gör fyra mål! De satt allt de skapade, suckar Andreas Kihlvall.
Matchen spelades utomhus och det kan ha haft en avgörande påverkan.
– Ja, jag tycker nog att det tog lite tid att komma in i matchen.
Till saken hör också att Surtes härförare, Linus Carlstöm, utgick skadad redan efter en kvart. Hur allvarligt skadan är vill Kihlvall inte uttala sig om.
– Just nu tar vi det dag för dag tills vi vet mer!
Nu väntar en veckas träning innan derbyt på Skarpe Nord mot Kungälv Bandy som är revanschsugna efter förlusten på annandag jul.
Division 1 väst
Sunvära SK – Surte BK 4-2 (2-0)
Mål SBK: Marcus Martinsson, Theo Hermansson.
Matchens kurrar: Markus Martinsson 3, Oscar Bengtsson 2, Theo Hermansson 1.