BOHUS. Anna Egeberg, 20, är bandytjejen som redan hunnit slå igenom i elitserien, blivit landslagsspelare, tagit VM-medaljer, lagt skridskorna på hyllan – och gjort comeback. Just nu är hon en av nyckelspelarna i Surte BK:s obesegrade damlag i bandyallsvenskan.
– Jag fick bandysuget tillbaka och ville inte missa när ett nytt lag skulle starta, säger hon.
Surte BK:s första damlag gör succé i allsvenskan. Efter fem omgångar toppar laget tabellen och ser ut att vara oslagbara. Bakom framgången ligger en perfekt mixad trupp med erfarna spelare och hungriga talanger. Yngsta spelaren är 16 och äldsta 42 år.
– Vi är ett riktigt gott gäng och har väldigt roligt tillsammans. Det är nog främsta skälet till att vi också vinner matcher, säger lagets defensiva mittfältare Anna Egeberg.
Hon är talangen som slog igenom tidigt. Vann SM-guld med Karebys F17-lag (2020), tog VM-silver med Norges F17 och har även ett VM-silver med damseniorerna. Hon var bofast i KS Bandys elitserielag innan en axelskada satte stopp och skridskorna åkte upp på hyllan.
– Det var en efterhängsen skada som tog tid att läka. Samtidigt började jag studera på Chalmers. Spel i elitserien är tidskrävande och jag kände att det inte funkade, berättar Anna.
Något längre uppehåll blev det inte. I våras stod det klart att Surte BK och Kareby skulle gå skilda vägar. Surte bestämde sig för att starta ett eget damlag och plötsligt kom bandysuget tillbaka hos Anna.
– Det lät väldigt roligt, att spela i allsvenskan innebär inte lika många och långa bortaresor. Jag har nära till hallen så det fungerar bra att kombinera med studierna, säger hon.
Tränare Anders Kristiansson tvekade aldrig när Anna ville ansluta.
– Hon är spelförståelsen personifierad. Täcker upp för alla andras misstag och håller själv högsta klass i sina beslut offensivt som defensivt. Skicklig skridskoåkare med en magnifik teknik. Hon är grym!
Anna skrattar när hon hör tränarens omdöme.
– Det var väldigt snällt sagt. Jag trivs med rollen i laget. Jag tar mycket hemjobb och ser det som mitt uppdrag att täcka upp för andra. Det blir kanske så när man har spelat mycket, även om jag inte är jättegammal så har jag spelat bandy på hög nivå länge.
Anna har imponerat på fler än Kristiansson. Faktum är att hon numera dubblerar och spelar med både Surte i allsvenskan och IFK Vänersborg i elitserien.
Hur orkar du?
– Jag får energi av att spela mycket. Vi har avtalat att jag spelar de matcher jag känner att jag orkar, framför allt handlar det om hemmamatcherna med Vänersborg.
Hur hade dagens Surte klarat sig i elitserien?
– Det är ett betydligt högre tempo, särskilt i matcher mot lag i det övre skiktet av serien. Mot lagen på den undre halvan tror jag Surte redan i år hade kunnat bjuda motstånd. Rent kvalitetsmässigt tror jag vi skulle kunna etablera oss i elitserien, men frågan är om det finns tillräckligt många tjejer som är beredda att lägga ner den tiden som krävs. Det är längre bortaresor och kräver mer träningstid, förklarar Anna.
Surtes mittfältsstjärna har också landslagsmeriter – från Norge.
– Jag är halvnorsk. Pappa är från Norge. Till de svenska landslagen är det stenhård konkurrens så när jag blev kontaktad av Norge inför F17-VM 2020 tackade jag ja. Det blev silver och jag utsågs till turneringens bästa mittfältare. Det rankar jag högt på meritlistan. Nu är jag med i A-landslagets bruttotrupp inför nästa VM. Vi får se hur det blir. Norsk bandy är på frammarsch. Det finns många yngre som har potential. På sikt kan det bli riktigt bra, säger hon.
På söndagen gästade klassiska Hammarby IF Ale Arena.
– Visst tänder man till lite extra när storklubbarna kommer på besök, säger Anna Egeberg.
Hon var minst sagt taggad. Efter tio minuter ledde Surte med 2-0 och Anna hade gjort båda målen. Matchen slutade till sist med en klar 7-1-seger.
Ålder: 20
Bor: Bohus.
Gör: Studerar på Chalmers.
Klubb: Surte BK, men lånas också ut till IFK Vänersborg i elitserien.
Position: Defensiv mitt.
Meriter: 1 SM-guld med F17 KS Bandy, VM-silver F17 (Norge) där hon utsågs till MVP samt VM-silver Norges damer.
Önskeklapp: ”En vinst i annandagsderbyt mot Gripen”.
Nyårslöfte: ”Det håller jag inte på med”.
Tröjnummer: 8