ÄLVÄNGEN. Det var en match mellan två av tabellens mittenlag. IFK Björkö var aningen hetare och ÄIK fick se sig besegrade i en jämn kamp.
– Det var en sån dag, bollen studsade lite snett och domsluten var inte heller till vår fördel, säger tränare Linus Engström.
Efter två raka vinster blev det platt fall hemma på Älvevi för Älvängens IK:s herrar. Spelmässigt var det länge en öppen historia, men resultatet gick inte att snacka bort.
– Vi gör en okej mittperiod i första halvlek och hade fördel av vinden, sen blir vi passiva och Björkö tar över. Det är så klart olyckligt att de får ett ledningsmål precis före pausen, konstaterar Linus Engström.
Med 0-1 i ryggen backade gästerna hem. Den gröna muren var länge svårforcerad och spelade på gränsen. Duellerna med ÄIK-kaptenen Hannes Berggren som försökte komma runt ute till höger var tuffa.
– Jag tycker att domaren släppte det för långt. Först efter tre fula attacker kom det gula kortet fram, anser Engström.
Han konstaterar samtidigt att hemmalaget inte riktigt hade energi på rätt nivå. Det fattades lite.
– Björkö var nog lite hetare idag och de hade en tremålsskytt i laget, medans våra notoriska målskyttar inte hade dagen. Sen kanske vi inte skulle ha valt att spela matchen på gräs. Vi har bara gjort några få träningar här.
IFK Björkö gjorde 0-2 och 0-3 innan inbytte Benjamin Mustafovic reducerade efter ett snyggt inspel av Melvin Källgren. Då fanns det fortfarande en kvart kvar på klockan, men bortsett en felaktig offsideavblåsning på Hannes Berggren så kom aldrig ÄIK riktigt nära.
Nästa fredag väntar Ytterby IS på bortaplan. En match mellan två lag som har en lång historia tillsammans.
– Det är matcher som betyder lite extra. Vi känner varandra väl så det ska bli kul, avslutar Linus Engström.
Edvin Baljhagen och Melvin Berggren var inte tillgängliga mot IFK Björkö. Likaså är Carl Sandin och Emil Hansson Björnram precis tillbaka från skador. Bara en av dem byttes in i torsdagens match.
Division 4 A Göteborg
Älvängens IK – IFK Björkö 1-3 (0-1)
Mål ÄIK: Benjamin Mustafovic.
Matchens kurrar: Lukas Svärdström 3, Max Sandberg Häggander 2, Loke Svalsjö 1.