ÄLVÄNGEN. Säsongen fick en lovande start för damlaget, som vann borta mot Askims IK. För herrarna blev premiären tyngre, med förlust hemma på Älvevi.
– Vi slänger bort första halvleken, menar Johan Parinder, som fick se herrlaget förlora med 2–3.
Båda ÄIK:s representationslag inledde säsongen under onsdagskvällen. Damerna lyckades besegra Askims IK, som höll till i division 2 förra året. Matchen spelades på en hård konstgräsplan men ÄIK-tjejerna tog uppgiften på allvar, något som tränarstaben uppskattade.
– Det blev lite skakigt på slutet efter att vi släppte in ett reduceringsmål med tre minuter kvar. Sett över hela matchen vinner vi rättvist. Samtliga spelare ska ha beröm den här kvällen, säger Svante Larson, assisterande tränare i damlaget.
I nästa omgång väntar Qviding FIF på hemmaplan.
För herrlaget blev det däremot en poänglös start mot Kärra KIF. En tung första halvlek satte hemmalaget i ett svårt läge tidigt i matchen.
– Vi följer inte matchplanen till en början och hamnar i ett tvåmålsunderläge, så vi tvingas göra två tidiga byten för att korrigera oss rätt i matchen. Vi lyckas hämta upp till 2–2 och känslan är att vi har bra kontroll och tryck. I stället gör Kärra mål på sin enda chans i andra halvlek och efter det kommer vi inte nära en kvittering, säger Johan Parinder, tränare i ÄIK herr.
I omgång två står Romelanda UF på andra sidan älven för motståndet. En av årets tuffaste bortamatcher på förhand.
– Det kommer krävas en otrolig insats av oss, där det krävs att vi kämpar för varandra. Jag hoppas att vi kan ta till oss att det här blir en tuff serie och att vi måste vara påkopplade hela tiden, avslutar Johan Parinder.
Askims IK – Älvängens IK 1-2 (0-1)
Mål ÄIK: Tilde Sandh, Stella Abrahamsson.
Matchens kurrar: Tilde Sandh 3, Jennifer Thiel Ekhede 2, Alva Hansson Björnram 1.
Älvängens IK – Kärra KIF 2-3 (1-2)
Mål ÄIK: Emil Hansson Björnram, David Eriksson.
Matchens kurrar: Emil Hansson Björnram 3, Albin Baljhagen 2, Melvin Dahlman 1.