Bojan Ilic dundrade in två kanoner och säkrade Nols första trepoängare i årets division 4 efter 2–1 mot Partille.  Arkivfoto.
Bojan Ilic dundrade in två kanoner och säkrade Nols första trepoängare i årets division 4 efter 2–1 mot Partille. Arkivfoto.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2017/04/v1617-bojan-ilic.jpg

Bojan Ilic hjälte i Nol

PARTILLE. Nol IK tog sin första seger i årets division 4. På måndagen besegrades Partille med 2–1 på bortaplan.
Stor matchhjälte blev Bojan Ilic som dundrade in två mål i den andra halvleken.
– Det var två riktiga kanoner, säger tränare Peter Karlsson.

Efter en oavgjord och en förlust i de två inledande matcherna fick Nol IK äntligen jubla som nykomlingar i division 4 trots en tung start i måndagens match mot Partille. Efter de första 45 minuterna hade hemmalaget gjort fått in ett ledningsmål.

– Det blåste kraftigt och vi hade motvind i den första halvleken. Det var svårt att få fast bollen, det kändes som att den bara kom tillbaka till vår planhalva hela tiden. Vi hade det jobbigt, berättar Peter Karlsson.

Under de efterföljande 45 minuterna hade Nol medvind i flera olika bemärkelser. Allt vände och stor förgrundsgestalt var Bojan Ilic som först fick in en kvittering på frispark – och sedan fullbordade vändningen med ett skott från 20 meter. Nol lyckades hålla ifrån och inkasserade därmed sin första seger i årets division 4.

– Det är alltid skönt att vinna och nu har vi lyckats göra det. Vi blev lite aggressivare i den andra halvleken och tog över matchen mer och mer. Sedan hade det kunnat gå hur som helst, men i dag hade vi turen på vår sida, säger Peter Karlsson som hyllar tvåmålsskytten.

– Det var två riktiga kanoner. Kul för Bojan att göra de här målen, han var väldigt bra i dag, säger Peter Karlsson.

Vad betyder den här segern?

– Den betyder jättemycket. Vi är nykomlingar så vi ska vara glada för alla poäng. Vi har gjort två bra matcher tidigare, men har fått med oss lika många poäng som vi kanske egentligen har förtjänat. Det är självklart att de här tre poängen betyder mycket för oss.

Mer från sport

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Senaste nytt

Misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Sjukhusen blöder inte

Radio Göteborgs huvudnyhet under måndagen var att sjukhusen blöder i…