ALAFORS. Med en av vårsäsongens sista sparkar kvitterade Ahlafors IF:s mittback André Josefsson till 3-3 hemma mot Motala AIF FK. Det blev årets sjunde kryss.
– Tyvärr är det väldigt kostsamt att kryssa ofta, men till hösten börjar den stora jakten. Det ska bli skoj på riktigt, säger tränare Jesper Lövdahl när han summerar våren.
14 omgångar är spelade av division 2 norra Götaland. Årsfärske tränaren Jesper Lövdahl håller med om att spelet har hackat under våren. Skälen är flera.
– För det första är det flera nya spelare i laget och även jag är ny. Det tar tid att lära känna varandra. Vidare bestämde vi oss för att sätta defensiven först och det kan ha medfört att offensiven blivit lidande. Samtidigt har vi inte varit dåliga, bortsett en match, borta mot Karlstad. Annars har vi varit med i samtliga matcher, men trots spelövertag har vi inte lyckats avgöra. Vi har saknat det rätta ”flowet”, säger han.
Sju av matcherna har slutat oavgjort och faktum är att AIF bara har förlorat tre gånger. Avståndet till den absoluta toppen, FBK Karlstad, är åtta poäng.
– Tyvärr är det väldigt kostsamt att kryssa ofta, men till hösten börjar den stora jakten. Det ska bli skoj på riktigt och i en serie där alla verkar kunna slå alla kan det gå fort att komma ikapp. Vi ska se till att topplagen känner sig jagade, menar Lövdahl.
Vårens två stora utropstecken har varit mittbacken André Josefsson och målvakten Oscar Wester.
– Det håller jag med om. Jag visste att André var skicklig, men den här höjden kände jag inte till. Oscar Wester har räddat oss i några matcher och är väldigt trygg med boll, men här vill jag verkligen ge en eloge till hela teamet. Victor (Strandh) som inte fått stå har stöttat på ett fantastiskt sätt, säger Lövdahl.Framåt har skadeförföljde skyttekungen Ali Al-Habobi bara startat sex matcher i år.
– Med Ali får vi enkla mål i boxen, så det är klart att vi har saknat honom.
Förra höstens stora genombrott svarade Oliver Enyck, 18, för. Han har inte startat en enda match hittills. Kan det vara en joker i höst?
– Oliver gnuggar på riktigt bra och ser bättre och bättre ut för varje träning. Han kan definitivt bli en joker i höst.
Fram till den 17 juli är det träningsledigt och den 26 juli väntar träningsmatch mot ÖIS U19.