Älvängens IK förlorade mot bottenlaget Björndammen.
Älvängens IK förlorade mot bottenlaget Björndammen.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2019/09/acc88ik-1.jpg

”Det är riktigt tungt”

PARTILLE. Älvängens IK föll tungt mot bottenlaget Björndammen och är nu beroende av andra resultat för att lösa kvalplatsen för ett avancemang till division 4.
– Det är riktigt tungt just nu, säger tränare Peter ”Erra” Eriksson.

Älvängens IK hade chansen att kliva förbi Angered i tabellen och ta över den åtråvärda andraplatsen – men för det krävdes seger mot bottenlaget Björndammen på bortaplan under onsdagskvällen. ÄIK inledde starkast och tog ledningen efter en halvtimme genom Markus Berntsson och hade därefter flera heta chanser att utöka.

– Under den perioden såg det väldigt bra ut. Vi borde ha gjort fler mål, men deras målvakt storspelade och när inte han stod i vägen var det en försvarare som rensade undan på mållinjen, säger Peter Eriksson.

Hemmalaget hittade ny energi och vände på matchen före halvtidsvilan med två raka mål.

– En kalldusch. Det kändes som att vi hade kontroll över matchen, men de utnyttjade sina två chanser, säger ”Erra”.

Uppförsbacken blev brantare tio minuter in i den andra halvleken när Oscar Wester i ÄIK-målet tvingades hämta ut bollen ur nätmaskorna ännu en gång.

– Det hade tre chanser och gjorde tre mål. Björndammen är tuffa att möta, de har haft oflyt under säsongen, men nu hade de turen på sin sida, säger Eriksson.

Marius Evensen reducerade med fem minuter kvar av ordinarie tid, men närmare än så kom aldrig ÄIK. På tilläggstid blev dessutom lagkapten Niklas Ahlbom utvisad efter att ha fått två gula kort.

– Han var frustrerad när han fick en frispark emot sig i en närkamp och dessutom ett gult kort. Han sa något och domaren valde att ge ytterligare en varning, berättar Peter Eriksson.

Älvängen ligger fortsatt kvar på tredjeplatsen i tabellen, två poäng bakom Angered som ställs mot Floda i den sista matchen på lördag. För ÄIK väntar återigen Björndammen i den sista omgången på Älvevi nästa lördag.

– Det är riktigt tungt just nu. Vi har inte det i våra egna händer längre. Partille har chansen att gå förbi oss då de har en match mindre spelad och då riskerar vi att bli fyra. Vinner Angered mot Floda på lördag missar vi andraplatsen, avslutar Peter ”Erra” Eriksson.

Mer från sport

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Senaste nytt

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…