Drömstart för Ahlafors IF

KARLSTAD. Ett spelsuget Ahlafors tog en imponerande seger i premiären borta mot Karlstads utvecklingslag. Redan nu på onsdag väntar IFK Skövde hemma på Svenska Stenhus Arena.
– Det är ett tufft motstånd, men våra killar ser riktigt taggade ut och känslan i gruppen är mycket positiv, säger huvudtränare Michel Berntsson Gonzalez.

Efter förra årets storförlust borta mot Karlstad hyste Ahlafors IF stor respekt för sin premiärmotståndare i division 2 norra Götaland. Matchen spelades i strålande solsken med 26 grader i luften. Det tog hårt på krafterna i slutet av matchen.
Trycket på axlarna lättade betänkligt redan efter tre minuter, då nyförvärvet från Qviding Chisomnazu Chika Chidi förvaltade ett perfekt inspel från Samuel Edlund. AIF kontrollerade händelserna och var framgångsrika med sitt höga försvarsspel. På vänsterkanten gick det undan med Jesper Zetterlund och Samuel Edlund i ständiga attacker. 25 minuter hade gått när ”Zäta” tog sig igenom och satte 2-0 efter passning av Rasmus Hegab.
– Det sprudlade om killarna och vi var väldigt bekväma med bollen. Framåt hotade framför allt Zetterlund i nästan varje anfall. Det såg bra ut, säger Michel Berntsson Gonzalez.

I slutet av halvleken gjorde lagkapten Jesper Nilsson 3-0 innan hemmalaget reducerade.
I paus tvingades mittbacken Joakim Elofson kliva av med smärta i en fot. Felix Rudin ersatte och visade även han fin form bredvid André Josefsson.
– Det är skönt att vi har alternativ på de viktiga positionerna. Elof blir sannolikt borta en vecka och då är Felix självklar på den platsen, säger Gonzalez.
Även högerbacken, Hamdan Ramadan, gick ut skadad, men från AIF-lägret kom det lugnande besked redan på söndagen.

Spelet jämnades ut i den andra halvleken, men det var gästerna från Alafors som trots allt dominerade. Poängen bärgades efter en stabil laginsats, där de gulsvarta hade den vassaste spetsen. Tremannaanfallet med nämnde Zetterlund, målskytten Chiso och fjolårets skyttekung Cornelis Leckborn kommer att skapa stor oreda hos seriens samtliga försvar. På onsdag väntar IFK Skövde hemma på Svenska Stenhus Arena.
– Det är ett tufft motstånd, men våra killar ser riktigt taggade ut och känslan i gruppen är mycket positiv. Det känns som att vi har bra koll på Skövde. De imponerade med 1-1 i premiären mot BK Forward som är en av förhandsfavoriterna till seriesegern. Vi måste upp i rätt nivå för att vinna, säger Michel Berntsson Gonzalez.
Ahlafors IF förbereder arenan för både sittande och stående publik enligt Folkhälsomyndighetens restriktioner.

Division 2 norra Götaland
IF Karlstad – Ahlafors IF 1-3 (1-3)

Mål: Jesper Zetterlund, Jesper Nilsson, Chisomnazu Chika Chidi.
Matchens kurrar: Samuel Edlund 3, Jesper Zetterlund 2, Jesper Nilsson 1.

Mer från sport

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

”Fotbollen har varit livsavgörande för mig” 

Fotboll har alltid varit Linnea Prambrants sport. I tidig ålder…

Käkelä lämnar Lödöse Nygård 

Den gångna säsongen slutade med tårar för Lödöse Nygård. Laget…

Efter succén – Elfving stannar i SBTK

Säsongen 2023 blev en succé för Skepplanda BTK:s herrlag och…

Senaste nytt

Trafikkaos på E45:an

Det råder stora problem i trafiken på E45:an i södergående…

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Klart: Förskolebarn får byta lokaler

Alekuriren har tidigare rapporterat om att utbildningsförvaltningen tagit fram tre…

Ny julmarknad och luciakonsert i Furulund

 Under 2018 och 2019 anordnade Unelokören en luciakonsert i Starrkärrs…

Publikt pepparkaksbygge i Lilla Edet

För tredje året i rad kommer Manne Andrén och Monica…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Magnus färdas snabbare än ljudet

Sedan 13 år tillbaka bor Magnus med familjen i Alafors.…

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

Mariia dansar sig genom livet 

Mariia är uppvuxen i staden Sievjerodonetsk i östra Ukraina och…

Ingemar – en mästare på is 

Det är en onsdag efter lunch och på isen i…