Elving hattrickhjälte när AIF vann på nytt

ALAFORS. Ahlafors IF har kommit igång på allvar. På lördagseftermiddagen kom andra raka segern efter 3–1 hemma mot Älvsborg. Stor matchhjälte blev Niclas Elving som gjorde alla AIF:s mål.
– Det var riktigt gött, säger han direkt efter slutsignalen.

På ett soldränkt Sjövallen tog Ahlafors emot obesegrade Älvsborg på lördagseftermiddagen. AIF var på jakt efter sin andra raka seger och likt senast mot Kortedala så var det Niclas Elving som öppnade målskyttet när han placerade in 1–0 strax innan halvtid.

– Den första halvleken var vår bästa den här säsongen. Det är enklare att hitta ett bra passningsspel när det är ett bra underlag som det var i dag, säger målskytten.

De gulsvarta kopplade ett hårdare grepp om matchen i den andra halvleken när samme Elving tryckte in sitt andra för dagen efter ett fint förarbete från Jihad Nashabat, som senare fick syna det röda kortet efter att ha tilldelats sitt andra gula.

– Riktigt snyggt gjort av Jihad som lurade bort tre gubbar innan han fick fram en fin boll till mig. Ett väldigt viktigt mål. Synd att han fick sitt andra som var ganska tufft dömt,  säger Niclas Elving.

Gästerna fick in en reducering kort efter Ahlafors andra mål, men de kom aldrig närmare än så och det blev inte bli lättare när de också fick en spelare utvisad mitt i jakten.

På tilläggstid kunde Niclas Elving fullborda sitt hattrick då han rundande målvakten och enkelt rullade in 3–1.

– Det var riktigt gött. En viktigt seger och det känns som att vi har kommit igång nu efter en trög start på serien, säger matchhjälten.

Niclas Elving har nu gjort fem mål på fyra matcher. I kommande nummer kan ni läsa vad han själv säger om sin målform.

 

 

Mer från sport

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Senaste nytt

Misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Sjukhusen blöder inte

Radio Göteborgs huvudnyhet under måndagen var att sjukhusen blöder i…