https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2011/08/V-33-Elving-4-e1313581305520.jpg

Expressvärvning från ÖIS

ALAFORS. Glädjen till fotbollen försvann på bänken hos Örgryte IS. Idag skrev Niclas Elving, 25, på för moderklubben Ahlafors IF. Övergångspapperna är i skrivande stund på väg till Stockholm och håller tidplanen är hemvändaren spelklar redan till kvällens match mot IFK Trollhättan.

ALAFORS. Glädjen till fotbollen försvann på bänken hos Örgryte IS.
Idag skrev Niclas Elving, 25, på för moderklubben Ahlafors IF.
Övergångspapperna är i skrivande stund på väg till Stockholm och håller tidplanen är hemvändaren spelklar redan till kvällens match mot IFK Trollhättan.

Ahlafors IF har hela säsongen haft ögonen på sin tidigare stjärnmittfältare Niclas Elving. Att konkurrensen om platserna i Örgryte skulle komma att bli tuff var ingen överraskning. När ryktet om att Niclas tröttnat på den rödblå bänken och att andra klubbar börjat förhöra sig om hans tjänster slog det gulsvarta fotbollsutskottet till.
– Vi har jobbat intensivt med såväl Örgryte som Svenska fotbollsförbundet de senaste dagarna. Att komma överens med Niclas var inte så svårt, berättar AIF:s Michael Lundgren.

På onsdagsmorgonen skrev alla parter på samtliga papper och i expressfart är de nu på väg till Stockholm och Svenska Fotbollsförbundet.
– Går allt som det ska landar papprena i huvudstaden klockan fyra i eftermiddag och därmed är Niclas klar för spel redan ikväll, förtydligar Michael Lundgren.

Huvudpersonen själv är självklart också nöjd. Kärleken till fotbollen blir nu besvarad.
– Som fotbollsspelare vill du ju spela matcher och det får jag tyvärr inte göra i ÖIS. Eftersom de inte heller har något B-lag blir det ytterst svårt att konkurrera om en plats i startelvan om du inte är given. När chansen dök upp och AIF visade stort intresse var det inget att tveka på. ÖIS har varit samarbetsvilliga och hjälpt till för att hitta en snabb lösning för mig, säger Niclas Elving och fortsätter:
-Det känns jättekul att komma tillbaka till Sjövallen. Jag har ju många vänner i och runt laget så det blir som att komma hem.

Ahlafors IF har skrivit kontrakt med Elving som löper till och med 15 november. Hur framtiden ser ut vet ingen, inte ens Niclas själv.
– Jag vill inte spekulera i det. Nu vill jag sparka boll och få tillbaka spelglädjen. Vad som händer nästa år tar vi tag i senare. Först och främst ska vi göra en bra höst med Ahlafors.

Att han är spelsugen råder det inga tvivel om. Elving har bara gjort ett inhopp inhopp på tre veckor. Får han chansen i Ahlafors ikväll vill han gärna ha en offensiv roll.
– Jag trivs bra på båda kanterna alternativt i en offensiv mittfältsroll. Det viktigaste är att jag får delta i anfallsspelet.

Sedan Niclas Elving lämnade Ahlafors IF inför säsongen 2006 har han representerat Gunnilse IS i division två Örgryte IS i såväl Allsvenskan som Superettan.

Mer från sport

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

LN-70 toppar kvalserien

LN-70 har hittills spelat fyra matcher i kvalserien till HockeyTvåan…

Senaste nytt

Afrika i sikte för familjen Zimmergren 

I februari för tre år sedan skrev Alekuriren om familjen…

Ett nybygge som slår vakt om historien

Historien bakom Svenska Stenhus nya lägenhetshus ”Bomullsmagsinet” återfinns i namnet.…

Kulturlördag med hållbart mode

Under dagen blir det loppis i Kulturhuset Eden. Allmänheten har…

Tito kan bli egyptisk landslagsman

Tito Gad flyttade med sin pappa till Sverige från Egypten…

Åk 6 på Alboskolan är bäst i klassen

Årskurs 6 på Alboskolan består av två klasser och drygt…

”En överprestation om vi håller oss kvar”

Under torsdagen arrangerade Ettanfotboll årets upptaktsträff i Stockholm. På plats…

Så påverkas trafiken i Bohus av arbeten

Ett större och betydligt mer omfattande arbete kommer att ske…

Skår IBK blir Skepplanda BTK 

I slutet av september stod det klart att Skår IBK:s…

Kulturbyggnader i behov av renovering

Servicenämnden föreslår att kommunfullmäktige anslår ett investeringsmedel om 6,6 miljoner…

Eko-bonden Tina ger sig ut i butikerna

Tina Åkesson och hennes man Hans köpte Kärra Mellomgården i…

Kommunhus kan göras om till utbildningslokaler

I sin lokalförsörjningsplan 2023-2032 har Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgett att behovet av…

Modellkoncept för jämställdhet

Likvärdig service och jämställd resursfördelning till olika grupper av kvinnor…

”Det är otroligt roligt”

I 275 av landets kommuner arbetar fler män än kvinnor…