SKEPPLANDA. Sakta men säkert har Skepplandas damer vässat formen och förväntningnarna inför premiären växer.
I lördags lossnade målskyttet med besked och Göteborgs DFF fick vittja nätet fem gånger om.
– Ett härligt formbesked och en riktigt bra genomförd match av tjejerna, jublar tränare Jonas Kalin.
År två sägs vara det svåraste. Skepplanda BTK gjorde en strålande första säsong i damernas division 1 norra Götaland i fjol. Laget tog 30 poäng och slutade åtta och kontraktet var aldrig hotat. Nu ska bragden upprepas. Lördag 16 april ställs de gulsvarta damerna mot Stenungsunds IF hemma på Forsvallen. SBTK vann förra årets två jämna möten med SIF, båda gångerna med 1-0.
Skepplanda har en stigande formkurva och förra veckans 1-0-seger över Utbynäs följdes upp med en klar triumf över Göteborgs DFF, division två, hemma på Forsvallens konstgräs i lördags.
– Vi tog en diskussion med tjejerna och ändrade spelsystem från 4-5-1 till 4-4-2. Det gav en mycket positiv effekt. Vi fick en helt annan tyngd i anfallsspelet och skapade mängder av målchanser, berättar Jonas Kalin.
Matchen började annars lite trevande och Göteborgs DFF kunde ta ledningen med 0-1. Hemmalaget kvitterade och kunde också ta ledningen med 2-1 innan pausvilan. Gästerna var inte ofarliga och kostade bland annat på sig att missa en straff.
I andra halvlek var Skepplanda det klart bättre laget och nu kom också utdelningen.
– Det var väldigt skönt att målskyttet lossnade. Bra att vi också fick flera målskyttar. Det är viktigt för självförtroendet. Amand (Errind) och Sophie (Högrell) kompletterar varandra på ett fenomenalt sätt i anfallet. Återigen visade också Lina Karlsson att hon blir en stor tillgång. Idag startade hon ute till vänster och såg väldigt bra ut, säger Jonas Kalin.
Knappt två veckor kvar till premiären, vilka detaljer jobbar ni med just nu?
– Fram till denna veckan har vi tränat ganska tungt och haft ett tydligt fokus på försvarsspelet. Nu är det anfallsspelet som gäller. Vi ska ha ett nytt snack med tjejerna och utvärdera spelsystemet, men som det känns för tillfället tror jag det pekar mot att vi kommer att anpassa oss efter vilken typ av motstånd vi möter. Mot de bättre lagen behöver vi kanske vara fem på mitten för att bli mer kompakta, svarar Kalin.
På lördag väntar genrep mot division 1 laget Bergdalen.
– Det är ett riktigt kvalificerat motstånd och då får vi definitivt ett besked om var vi står rent formmässigt.
Vem får årets genombrott i gulsvart?
– Jag får nog säga Lina Karlsson. Hon har kommit in fantastiskt bra i gruppen och tar för sig bra. Det är en spännande spelare. Sedan hoppas jag mycket på att Matilda Errind ska kunna komma tillbaka efter sommaren och göra en lika imponerande comeback som syster Amanda efter sin graviditet.
Träningsmatch
Skepplanda damer – Göteborg DFF 5-1
Mål SBTK: Andrea Lindgren 2, Sophie Högrell, Amanda Errind, Lotta Hillebjer.
Foto: Allan Karlsson