SKEPPLANDA. Frånvarolistan innehöll givna startspelare som Anton Olsson, Alexander Veglo och bröderna Sirinic. Skepplanda BTK var ändå helt överlägset när Trollhättan/Syrianska besegrades med hela 6-1.
– Vår insats ska inte förringas, men motståndet var klart mänskligt idag, säger tränare Johan Elving.
Skepplanda BTK är tillbaka i vinnarcirkeln. På torsdagskvällen bjöds publiken på Forsvallen inte bara på sol och värme – det blev dessutom ett riktigt målkalas. Efter ett tidigt baklängesmål tände hemmalaget till på alla cylindrar. Alvin Mellqvist kvitterade omgående och två gånger Rasmus Ydal förvandlade ställningen till 3-1. Seriens tabelljumbo var utan chans.
– Vi gör en bra match. I första halvlek är det ordentlig fart på grejerna. Syrianska hade svårt att hinna med när Kim (Bergström) och Alvin (Mellqvist) växlade upp. Andra halvlek blir mest en transportsträcka, men kul för Melvin Källgren som kom in och påpassligt petade in två bollar, summerar Johan Elving.
Storsegern var inte helt väntad. Tvärtom. Inför matchen fanns det många frågetecken. Skador på nyckelspelare som Anton Olsson, Alexander Veglo, Filip Sirinic och skyttekungen Frane Sirinic oroade.
– Det är våra mest rutinerade spelare, så det är klart att vi var fundersamma. Vi bestämde oss för att satsa på en nykomponerad trebacklinje med Elliot Berglund, Felix Rudin och Teo Thyberg. Ett uppdrag som de löste galant, sen var det kul att se Kim Bergström ute på sin vinge. Det gick undan idag, berömmer Elving.
För Skepplandas del återstår bortamatch mot Holmalund City FF innan sommarvilan. Vårens möte slutade 5-0 på Forsvallen.
Om vi utgår från att ni vinner avslutningen, hur nöjd är du med våren?
– Sådär måste jag svara. Vi har gått rent mot de sämre lagen, men har bara tagit två poäng mot seriens topplag. I augusti måste vi upp i nivå. Vi har Trollhättans BoIS och Bosna FC direkt i upptakten. Vinner vi där blir vi att räkna med.
Division 4 Västergötland västra
Skepplanda BTK – Trollhättan Syrianska 6-1 (4-1)
Mål: Melvin Källgren 2, Rasmus Ydal 2, Alvin Mellqvist, Kim Bergström.
Matchens kurrar: Kim Bergström 3, Teo Thyberg 2, Kalle Hamfeldt 1.