ALVHEM/NÖDINGE. Golfintresset i Ale skjuter i höjden. Med ett växande medlemsantal och allt fler unga på banan märker både Ale GK och Backa Säteri GK av det ökade trycket.
– Det är golffeber på riktigt!
Att golfsporten har fått ett rejält uppsving i Sverige den senaste tiden är ingen hemlighet. I takt med att svenskstjärnan Ludvig Åberg gjort rejält avtryck i den främsta golfeliten, har golfspelarna blivit allt fler hos de flesta klubbarna runt om i landet. Detta har även Ales två golfklubbar märkt av.
– Det känns som alla vill spela golf helt plötsligt, ökningen har varit extra tydlig bland de yngre, säger Pernilla Carlsson, vice ordförande i Ale GK.
– Vi har märkt av en en ökning på både seniorsidan och juniorsidan, säger Thomas Hermansson, klubbchef på Backa Säteri GK.
Sven Engdahl, ordförande i Ale GK, förklarar att medlemsantalet har stått still i många år, men att klubben fått omkring 150 nya medlemmar under det senaste året. En bidragande orsak är sannolikt att vägen in i golfen har förenklats – att ta grönt kort är idag betydligt smidigare än förr.
– Idag kan man ta sitt gröna kort digitalt till stor del och det har helt klart gjort att fler hittar till golfen, säger Sven som är mer än nöjd med den gångna säsongen.
I år har det sannolikt spelats mer golf än någonsin på Kungsgården. En mild vinter gjorde att golfbanorna möjliggjorde spel tidigare än normalt.
– Jag tror aldrig att vi har haft en såhär lång säsong, säger Pernilla Carlsson.
– Och än är inte säsongen över, så länge det inte regnar i stora mängder kan vi fortsätta spela golf här, förklarar Sven Engdahl, som berömmer klubbens greenkeeper.
Backa Säteris färske klubbchef Thomas Hermansson lovordar även han sin greenkeeper.
– Trots att vi fått besök av vildsvin några gånger har banan varit i fint skick.
Under sommaren har Ale GK stått värd för flera evenemang, däribland välgörenhetstävlingen ”Matchen mot Cancer”, samt både lag-SM och junior-SM. Samtidigt håller Backa Säteri på att växa ut till att bli en populär mötesplats i Nödinge.
– Vi är på frammarsch! Vi vill vara banan folk hinner besöka efter jobbet och där ser vi mycket potential. Vi har märkt att platserna fylls upp när vi arrangerar event av olika slag, vilket är fantastiskt kul, säger Thomas.
Trots att högsäsongen är över kommer golfklubbarna inte att gå på vintervila ännu.
– Vi hoppas kunna hålla banan öppen. Till hösten väntar bland annat en oktoberfest och sen drömmer jag om att vi ska ha en smörrebrödskväll här på Backa Säteri, säger Thomas.
– Det är en utmaning att ta emot så många nya golfare, så nu behöver vi hitta sätt för att försöka behålla dem och förhoppningsvis kunna växa ytterligare, säger Sven Engdahl.
– Målet är att vara tillgängliga året runt, och därför har klubben bland annat tittat på att utveckla vår ranch – kanske med tak eller simulatorer, som blivit ett populärt inslag hos många golfare, avslutar Pernilla Carlsson.
18-hålsbana runt Kungsgården, Alvhem.
Grundat: 1986.
Medlemmar: 1100.
9-hålsbana med dubbla utslagsplatser vid Backa Säteri i Nödinge.
Grundat: 2006.
Medlemmar: 430.