YSTAD/LUDWIGSBURG. Under förra helgen spelade både lillebror Erik och storasyster Sofia Hvenfelt avgörande finaler med sina klubblag. Det slutade väl för både Ystads måvaktsvägg och Ludwigsburgs tvåvägsspelare.
– Det har firats rejält, säger guldsyskonen.
Sofia och Erik Hvenfelt är syskonen från Nödinge som tagit sig hela vägen till den yttersta handbollseliten. Sofia har tagit sig från Sverige, till Danmark och sedan vidare till den nuvarande klubbadressen i södra Tyskland. HB Ludwigsburg (tidigare SG BBM Bietigheim) har varit dominanta på damsidan i Tyskland de senaste åren och förra helgen säkrade de sitt fjärde raka guld.
– Otroligt skönt och en stor lättnad! Det är första året som de kör slutspel här i Tyskland och vi som favoriter hade mycket att förlora i ett slutspel. Så det känns fantastiskt skönt att vi löste det, säger Sofia Hvenfelt som gör sin andra säsong i klubben.
Dagen innan Sofia spelade sin match kunde hon följa fjärde rundan av herrarnas SM-finalserie mellan Hammarby IF och Ystads IF i Eriksdalshallen. Ystad segrade i ännu en dramatisk uppgörelse i Stockholm och det innebar ett andra SM-guld för lillebror Erik Hvenfelt som även var med och vann guld säsongen 2022. Den långa bussresan hem blev något att minnas.
– När vi kom hem tidigt på morgonen möttes vi upp av en massa folk. Det bjöds på korv och champagne! Sen var det en fullspäckad lördag och söndag med laget. Så det har firats på bra, förklarar Erik.
Nu väntar ett nytt äventyr för Erik som efter sju säsonger i Skåne, lämnar Ystad för Nordsjälland och den danska ligan.
– Det blir en rolig utmaning, man vet aldrig när en sådan här chans kommer igen så jag kände att det var dags, säger han.
Har ni hunnit gratulera varandra?
– Vi har bara pratats vid snabbt och jag har sett lite bilder från firandet i Tyskland, säger Erik.
– Det har varit svårt att hitta en passande stund för oss båda, vi har haft fullt upp med vårt egna firande de här hektiska dagarna, svarar Sofia.
Vilken egenskap hade du velat sno från Sofia?
– Hennes driv. Hon har studerat till jurist vid sidan av handbollskarriären och där har jag inte varit lika stark, säger Erik.
Sofia då, vad hade du velat kopiera från Erik?
– Hans medmänsklighet, hans förmåga att se folk runtomkring sig. Han önskar nog att jag sa humorn, men så rolig är han inte, säger Sofia och skrattar.
Ålder: 29.
Position: Mittsexa.
Nuvarande klubb: LB Ludwigsburg.
Tidigare klubbar: Nödinge SK, Önnereds HK, H65 Höör, Kobenhavn Håndbold.
Största meriter: Tysk mästare 2024 och 2025, Champions League-silver, OS-spel 2024 med svenska landslaget (utgick skadad) samt SM-guld med H65 Höör (2016-17).
Ålder: 26.
Position: Målvakt.
Nuvarande klubb: Ystads IF (Lämnar för Nordsjaelland Håndbold till nästa säsong).
Tidigare klubbar: Nödinge SK, IK Sävehof.
Största meriter: 2 SM-guld (2022, 2025), cupguld (2025), 2 USM-guld.
Handbollssäsongen 2024/25: Cupguld, serieseger SHL och SM-guld.