KUNGÄLV. Kungälv Bandy fick sin revansch när Surte BK besegrades med klara siffror i derbyt på Skarpe Nord.
Gästerna hämtade sig aldrig efter hemmalagets chocköppning med 3-0 efter en kvart.
– Jag vet inte vad som hände, vi föll ihop totalt, säger Surtes tränare Andreas Kihlvall.
Det var ledsna miner och tunga huvuden i Surtelägret efter söndagens tunga derbyförlust (7-2). Resultatet innebar också förlorad serieledning när fyra omgångar återstår. Andreas Kihlvall försökte sätta ord på situationen.
– Det är jättetungt och killarna är väldigt besvikna. Det är något chockartat, då det inte fanns något som tydde på en genomklappning. Killarna var laddade och taggade till tusen. Vi var överens om en matchplan och visste vad vi skulle göra, men så går vi in och drar på oss en utvisning direkt för olämpligt uppträdande. Det är för dåligt, säger Kihlvall besviket.
Två snabba mål av Noel Abrahamsson och 2-0 till Kungälv redan efter sex minuter. Surte såg mer eller mindre chockat ut och det skulle bli ytterligare tre mål i baken innan halvleken var över.
– Vi var inte där, körde fast och skapade ytterst lite. I andra halvlek tycker jag att vi lyfter oss något, men särskilt bra var vi aldrig idag. Nu måste vi sätta oss och prata igenom det här. Ska vi studsa tillbaka måste vi omgående börja gå i samma riktning.
Surte har tre tunga avbräck inför mötet med Mosserud. Linus Karlström är fortsatt skadad, Marcus Martinsson gick av i andra halvlek och även Oskar Bengtsson är borta.
– Det är ingen optimal situation, men vår styrka har varit att Surte är ett lag. Vi är jämna och ska inte falla med enskilda spelares frånvaro. Nu är det upp till bevis, menar Andreas Kihlvall.
Surte har kvar att möta Mosserud (h), Gillstad (b), Blåsut (h) och Otterbäckens BK borta i serieavslutningen.
Division 1 väst
Kungälv Bandy – Surte BK 7-2 (5-0)
Mål SBK: Johannes Angberg, Theo Hermansson.
Matchens kurrar: Alfons Melander 3, Gabriel Hansson 2, Anton Larsson 1.