VÄNERSBORG.Ahlafors IF jagar en fjärdeplats i division 2.
Efter 6-3 borta mot Vänersborgs FK finns chansen.
– Idag spelade vi riktigt bra fotboll, det glädjer mig mest, säger tränare Michel Berntsson Gonzalez.
Ahlafors IF som var snubblande nära att fälla topplaget Vänersborgs IF i lördags (4-5) var återigen på ett strålande spelhumör. Regnet till trots bjöd båda lagen på fin fotbollsunderhållning och en riktig målfest. Vänersborgs FK tog ledningen med 1-0 efter dryga 20 minuter, men kvällens AIF:are Cornelis Leckborn gjorde snabbt sitt första av fyra mål. Innan halvtid fyllde Arvin Nabi och nämnde Leckborn på målskörden. VFK reducerade till 2-3 före paus.
– Vi ägde hela planen idag och var etta på bollen. Inställningen var beundransvärd och killarna spelade precis som vi kommit överens om. Det var riktigt kul att se hur vi spelade oss ur situationer och gjorde oss spelbara. Fin rörelse och tufft duellspel, sen blir allt så mycket lättare när man har en spelare som Leckborn i laget. Han är otroligt skicklig i läget och idag var han dessutom riktigt bra i det defensiva spelet, berättar Michel Berntsson Gonzalez.
På mittfältet var Kalle Hamfeldt, 38, tillbaka och tillsammans med Jesper Nilsson vann de kampen om såväl bollarna som de viktiga ytorna. När Ahlafors IF:s och hela seriens skyttekung, Cornelis Leckborn, vaknat på rätt sida resulterade matchen på Vänersvallen i en promenadseger. Direkt i andra halvlek satte Leckborn 2-4 och hemmalaget lyckades inte skapa önskvärt tryck mot AIF-målet som kvällen till ära vaktades av Emil Nyqvist, 18, i Andreas Skånbergs frånvaro.
– Emil svarade för ett antal riktigt vassa parader i andra halvlek och gör totalt sett en helt underbar insats i målet, berömmer tränare Gonzaelez.
Matchen slutade till sist 3-6 och AIF är med i kampen om en fjärdeplats. Serien avslutas nästa söndag då Vårgårda gästar Sjövallen.
– Det ser riktigt bra ut och med tanke på den fotbollen vi spelar när vi är som bäst skulle det vara extra kul med en framskjuten position i tabellen. En fjärdeplats i division 2 kan ingen snacka bort, avslutar Michel Berntsson Gonzalez.
Ahlafors kom till spel utan flera tongivande spelare. Robin Eriksson, Joakim Elofson och Andreas Skånberg fanns av olika skäl inte med.
Division 2 norra Götaland
Vänersborgs FK – Ahlafors IF 3-6 (2-3)
Mål AIF: Cornelis Leckborn 4, Niclas Elfving, Arvin Nabi.
Matchens kurrar: Cornelis Leckborn 3, Emil Nyqvist 2, Jesper Nilsson 1.