Linnea trivs med proffslivet i Italien 

LECCE. Linnea Prambrant har hittat rätt i den italienska klubben Lecce. När Alekuriren pratar med henne har hon hunnit spela elva matcher och noterats för nio mål samt tio assist. 
– Det får jag vara nöjd med, säger hon. 

Det var i början av december som Alekuriren träffade Linnea Prambrant i sitt hem i Skepplanda. Resväskan var då packad och hon var redo för ett utlandsäventyr i den italienska Serie C-klubben Lecce.

– Jag är väldigt nervös, men det kommer nog att släppa när den första träningen är gjord, sa hon då.

Linnea medger att omställningen från Sverige till Italien inledningsvis var tuff.

– Klimatet i omklädningsrummet är mycket hårdare i Italien, både från tränare och spelare. Det var inte kul när jag fick den första utskällningen, säger hon.

Vad hände?

– Det var i halvlek under en match, som inte var min bästa. Min tränare skrek på mig och jag blev ganska ledsen efteråt, men jag är en person som skakar av mig det ganska snabbt.

Nu har Linnea blivit varm i kläderna och det har hon minst sagt visat ute på planen. Efter elva spelade matcher har 23-åringen, som är fostrad i Skepplanda BTK, noterats för nio mål och tio assist (!).

– Det får jag vara nöjd med. Hittills har jag bättre statistik än under hela förra säsongen i Bergdalen. Jag har fått spela innermittfältare i ett 4-3-3-system, vilket jag inte är van vid – men det har fungerat väldigt bra.

Har du utvecklats mycket som fotbollsspelare sedan du åkte till Italien?

– Ja, det tycker jag. Framför allt tekniskt. Jag är mer bolltrygg nu än tidigare och vågar slå de avgörande passningarna. Jag känner mig som en viktig spelare i laget och det har stärkt mitt självförtroende.

Linnea har i nuläget kontrakt med Lecce till juni. Hon stänger inga dörrar för att fortsätta i Italien.

– Klubbledningen har nämnt att de ska prata med oss som har ett utgående kontrakt efter påskhelgen och jag är öppen för det mesta.

Hur är det att bo i Italien?

– Just nu är det 23 grader och strålande sol. Det är också skönt att kunna gå på gatan och inte förstå vad folk säger, haha. Maten och kulturen är också fantastisk – sedan hade jag önskat lite mer skog som hemma i Skepplanda, men man kan inte få allt.

Mer från sport

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…