USA. Maja Henriksson har skrivit på ett proffskontrakt med Dallas Trinity FC i USL Super League.
– Det känns verkligen som en andra chans det här, säger Maja Henriksson.
USA satsar på damfotboll och i augusti invigs den nya proffsligan USL Super League. Sedan några dagar tillbaka står det klart att Maja Henriksson från Älvängen kommer att spela den historiska första säsongen och representera Dallas Trinity FC.
– Sporten har varit väldigt stor i landet, men det har inte funnits ett seriesystem på det sättet som det finns i Sverige. Tidigare har det bara funnits en högstaliga och det har gjort att det varit svårt för tjejer här att satsa på sin fotboll, berättar Maja Henriksson som de senaste fem åren studerat på collage i USA.
Nu fortsätter utlandsäventyret som heltidsproffs i nystartade USL Super League. I Dallas kommer hon att spela sina hemmamatcher på Cotton Bowl Stadium, med kapacitet för 90 000 åskådare.
– Det är verkligen en stor satsning på den här ligan och lagen har lyckats göra otroliga rekryteringar. Jag tror att det kommer bli en väldigt spännande liga att följa och om några år kan det absolut vara en av de mest eftertraktade ligorna inom damfotbollen, säger Maja Henriksson.
För henne är det en dröm som går i uppfyllelse och ett stort steg i karriären som lika gärna hade kunnat sluta på ett annat sätt. I höstas åkte hon nämligen på en illavarslande hjärnskakning vars sviter hämmade henne i fem månader.
– Det var såpass illa med huvudet att det var oklart om jag skulle kunna fortsätta spela, men det supportsystemet som man har på universiteten i USA är helt otroligt. Jag har haft tillgång till doktorer och sjukgymnaster varje dag, berättar Maja och fortsätter:
– Det känns verkligen som en andra chans.