KUNGSBACKA. SM i trial har gått i mål. Det blev totalt fem medaljer för Ale Trial Klubb varav två guld. Casper Andermård vann juniorklassen och bland damerna fick Linn Holmqvist kliva högst upp på pallen.
Den gångna helgen kördes den sjätte och sista deltävlingen i årets SM-serie. Kungsbacka Trial Klubb stod som värd för arrangemanget. De vädermässiga förutsättningarna var bästa tänkbara.
För Ale Trial Klubb blev det en perfekt slutpunkt på säsongen. När SM skulle till att summeras stod det klart att utöver Casper Andermårds och Linn Holmqvists guldmedaljer hade det också blivit ett silver till Emma Wingård (dam), brons till Erik Selander (junior) och brons till Johan Holmqvist (ungdom).
I seniorklassen stod Daniel Alenbratt och Magnus Forsberg för de främsta insatserna med en tolfte respektive trettonde plats.
På söndagen avgjordes Lag-SM och här blev det knallhårt mellan Kinna och Ale TK. De hamnade på samma poäng, men Kinnas lag hade något färre nollor och knep därmed förstaplatsen.
Casper Andermård har varit Ale TK:s stora utropstecken under säsongen. I epilogen dominerade han fullständigt.
– Jag kunde köra utan press eftersom totalsegern var klar sedan tidigare. Det kändes otroligt bra, förklarar Casper.
Om du ska sammanfatta tävlingsåret?
– Det har varit bra, jag har lärt mig mycket och den hårda träningen har gett resultat.
Unnar du dig lite ledighet från trialen nu?
– Jag kanske tar det lugnare en vecka eller två, sedan är det dags att börja köra inomhus.
För Ale TK som förening har 2025 varit intensiv med fyra stora event på Klevebergsbanan i Surte. Det har körts SM, Prolong Cup, Västtrial och inte minst EM.
– Föreningen bedriver en stor tävlingsverksamhet och det hade inte varit möjligt utan alla fantastiska funktionärer som ställer upp i vått och torrt. All heder till dem, säger Börje Andermård i tävlingskommittén.