Nolcupen har en lång och fin historia. I fjol slog turneringen alla tidigare rekord med 133 deltagande lag i olika åldrar.
– Det var fantastiskt. Vi lärde oss mycket av förra året och vi fortsätter att ställa höga krav på oss själva som arrangör. Framgången innebär att vi har skapat ett gott rykte som sprids vidare bland föreningarna, säger Micke Glans-Karlsson.
På fredag startar den 43:e upplagan av Nolcupen och som vanligt spelas matcherna i Ale Kulturrum och Nödinge Idrottshall.
– Det kommer att vara full fart under fredag, lördag och söndag. I turneringen deltar både pojk- och flicklag där de äldsta är födda 2007 och de yngsta 2014, berättar Micke Glans-Karlsson och fortsätter:
– Lördagen avslutas med en division 1-match i futsal mellan Nol och Borås i Ale Kulturrum.
Nol IK siktar återigen på att slå ett nytt rekord i år.
– Just nu är 156 lag anmälda, vilket är fler än någonsin tidigare, säger Glans-Karlsson.
Vad betyder den här turneringen för Nol IK?
– Förutom att det är vår största inkomstkälla under året så skapas en sammanhållning i föreningen. Vi gör det här tillsammans och belöningen är att få se alla glada barn och ungdomar.
Micke Glans-Karlsson avslutar:
– Det är så kallat poolspel som gäller i Nolcupen, vilket innebär att resultaten inte spelar någon roll. Vi vill skapa en gemytlig stämning och det får man när tävlingsmomentet är borttaget.