Nu ska EM avgöras i Surte

SURTE. Förberedelseperioden har varit lång och intensiv, men i helgen är det äntligen dags. Då kommer Europas bästa trialförare att göra upp på Klevebergsbanan i Surte. 

– På söndag vet vi vilka som har vunnit EM-titeln i flera olika klasser, säger Börje Andermård från arrangörsgruppen. 

Drömmen om att arrangera en EM-tävling på Klevebergsbanan i Surte föddes 2018. Det var då som Ale Trialklubb stod som värd för Nordiska Mästerskapen. Förra året kom frågan från Svenska Motorsportsförbundet, Swemo, och Ale Trialklubb valde att tacka ja.

Nu är förberedelseperioden inne på sina sista dagar och Börje Andermård medger att det är intensivt.

– Allt går på max just nu. Det är en stor administrativ process som är igång och organisationen kommer att fyllas på med personal från olika delar av Europa, berättar han.

Över 120 deltagare från olika länder i Europa väntas komma till start i helgen.

– Det är betydligt fler än vad vi tidigare trodde. Därför har vi beslutat att flytta fram starten både lördag och söndag, från klockan tio till åtta på morgonen, berättar Börje Andermård och fortsätter:

– I helgen kommer allt att avgöras. På söndag vet vi vilka som har vunnit EM-titeln i flera olika klasser.

Flera lokala förmågor från Ale Trialklubb kommer att ställa upp i tävlingen. En av dem är den mångfaldige svenske mästaren Linus Almthén, som inför den avslutande helgen i Surte ligger sexa i totalen.

– Under den gångna helgen avgjordes en EM-deltävling i Norge och där slutade jag sjua och åtta, vilket innebär att jag nu ligger sexa i totalen. Målet inför kommande helg är att nå pallen i någon tävling, säger Linus.

Hur ska det bli att tävla på din hemmabana?

– Det blir både spännande och roligt. Förmodligen kommer det mycket folk som vill kika på trial och förhoppningsvis får jag stöttning av dem.

Noterbart är att Lukas Olofsson, från Ale Trialklubb, lyckades att komma tvåa i den internationella klassen under EM-tävlingen i Norge.

– Den internationella tävlingen ingår inte i EM-serien, utan den är individuell och det var väldigt starkt av Lukas att lyckas knipa andraplatsen, säger Börje Andermård.

Mer från sport

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

Discgolffest i Uspastorp

Ale Disc Golf Center stod som värd för Amatör-SM i…

Ale Disc Golf Center får leaderstöd

Genom det beviljade projektet kommer Ale Disc Golf Center att…

ÄIK fortsätter att imponera

Älvängens IK har haft en minst sagt svängig säsong, där…

Senaste nytt

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…

Seniormässan lockade till gemenskap

Senast Seniormässan ägde rum var 2017. Inte konstigt att det…

Discgolffest i Uspastorp

Ale Disc Golf Center stod som värd för Amatör-SM i…

Ale Disc Golf Center får leaderstöd

Genom det beviljade projektet kommer Ale Disc Golf Center att…

Aleborna tycker till om tryggheten

På tisdagseftermiddagen befann sig en delegation från lokalpolisområde Kungälv/Ale och…

ÄIK fortsätter att imponera

Älvängens IK har haft en minst sagt svängig säsong, där…