Ny trea för AIF

LIDKÖPING. Ahlafors IF befäster positionen på den övre halvan i division 2.
På lördagen bortabesegrades Lidköping.
– En stabil insats, där vi dominerar matchbilden totalt, säger tränare Michel Berndtsson Gonzalez.

Seger nummer tolv i årets seriespel var odiskutabel. Ahlafors IF tog ledningen redan efter nio minuter genom ett läckert skott i högra krysset av mittfältaren Rasmus Hegab. Hans första fullträff för året och ett riktigt klassmål.
– Den satt fint. Jag får ofta höra att jag skjuter för hårt och att jag borde placera bollarna mer. Det tänkte jag faktiskt på när tillfället dök upp, säger Hegab som var nöjd med första halvlek.
– Vi lyckas få lite bättre längd på anfallen och etablerade stundtals ett hårt tryck mot deras straffområde. Däremot skapade vi kanske inte jättemånga heta målchanser, men vi har ett bra tålamod och variation på spelet. Vi bodde mer eller mindre på deras planhalva.

De gulsvarta gästerna trivdes på naturgräset och hade ett stort bollinnehav, men hemmalaget visade prov på effektivitet. I 25:e matchminuten slog Lidköpings skyttekung Hugo Tilly till. Kvitteringen var en rejäl missräkning för AIF som dock behöll greppet om taktpinnen. Strax före pausvilan kom det psykologiskt viktiga och mycket välförtjänta ledningsmålet signerat Chisom Chidi.
– Deras kvitteringsmål kom från ingenstans, men vi fick ingen panik utan trummade på. Sedan vann ”Nisse” (Jesper Nilsson) en duell efter inspark, Leckborn avancerade framåt och spelade fram Chisom till ledningsmålet. Det var grymt skönt. Det hade inte känts rättvist med ett oavgjort resultat i paus.

I den andra halvleken förlorade Ahlafors initiativet under en period och ett kvitteringsmål hängde i luften. Hos gästerna debuterade Victor Strandh från IFK Tidaholm mellan stolparna, då ordinarie keepern Andreas Skånberg var borta. Strandh räddade friläge och tog även hjälp av målramen för att freda nätet från påhälsning. Med knappt tio minuter kvar att spela tog sig AIF:s målfarligaste spelare, Jesper Zetterlund, fram. Han utmanade från höger och i höjd med straffområdet böjde han in 3-1 i bortre krysset med vänstern. Det var Zetterlunds 18:e fullträff för året.
– Det var riktigt snyggt. Vi måste väl erkänna att alla våra tre mål idag höll hög klass. Fina individuella prestationer, konstaterar Michel Berndtsson Gonzalez.

Ahlafors IF befäster positionen bland de fyra topplagen i tabellen. Med sju omgångar kvar att spela är målet tydligt.
– Vi ska försöka bli bättre än fjolårets femteplats. Det har vi alla möjligheter att klara. Stundtals spelar vi riktigt bra fotboll och har höjt vår lägstanivå, menar Gonzalez Berndtsson som närmast får se sina adepter möta IF Karlstad hemma på Sjövallen kommande lördag. Vårens möte slutade även det med gulsvart triumf 3-1.

Rasmus Hegab känner att laget börjat hitta tillbaka till vårens form. Det täta matchandet i början av hösten slet på truppen.
– Ja, det var jobbigt att spela onsdag och lördag varje vecka. Nu är vi betydligt fräschare och vi har dessutom en tacksam position i tabellen. Vi kan spela avslappnat och bara ha kul. Jag tror det blir en rolig höst med fem av sju matcher på hemmaplan.

Formstarke mittbacken André Josefsson fick sitt tredje gula kort och missar därmed nästa match.

Division 2 norra Götaland
Lidköpngs FK – Ahlafors IF 1-3 (1-2)


Mål AIF: Jesper Zetterlund, Rasmus Hegab, Chisom Chidi.

Matchens kurrar: André Josefsson 3, Joacim Elofson 2, Chisom Chidi 1.

Mer från sport

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…