Offensivt AIF vann

ALAFORS. Ahlafors IF spelade ut IK Svane i ödesmatchen och vann med 3-1.
Johnny Kummander blev tvåmålsskytt och jublande glad.
– Jag borde gjort ännu fler, vi gör en kanonmatch, säger han.

Värdefulla poäng stod på spel när IK Svane gästade Svenska Stenhus Arena på lördagen.
Ahlafors satte allt på ett kort med en ovanligt offensiv 3-5-2-uppställning. Det gav en säker trepoängare.
– Killarna gör det riktigt bra och vi är helt överlägsna i framför allt första halvlek. Synd att vi inte fick bättre utdelning, 1-0 var klart i underkant, säger en nöjd AIF-tränare Michel Berndtsson-Gonzales efteråt och assisterande Johan Dahlström fyller i:
– Sett till målchanser kunde vi lika gärna ha vunnit med 7-1 utan att någon hade protesterat.

Hemmalaget visade direkt från avspark att det skulle bli åka av. Jonathan Lindström regisserade från mittfältet och det mesta gick ut på att bana väg för formstarke Niclas Elving. Fysiken och bollvinsterna svarade fyrtonen Peter Antonsson och Johan Elving för. Det blev en total gulsvart dominans. Att matchen var av en betydande karaktär märktes i närkamperna. Det var hårt, men aldrig fult. Dessvärre lyckades inte domaren hitta nivån och delade ut två billiga varningar till Antonsson och Johan Elving. Båda missar nu nästa nyckelmatch borta mot Lärje-Angered. Två tunga avbräck som ledarstaben lär få gråa hår av.

Första målet dröjde till den 28:e minuten. Hemmalaget tryckte på och Johnny Kummander fick ett jätteläge att spräcka nollan, men missade. Svane lyckades inte få undan bollen och till slut hamnade den framför fötterna på Peter Antonsson som resolut satte kulan i nättaket.

Ahlafors var med all rätt missnöjd med effektiviteten i första halvlek. Det skulle bli bättre i andra. Jonathan Lindström hittade med en begåvad boll Niclas Elving till höger i straffområdet och centralt kom Johnny Kummander som denna gång bara satte foten till. 2-0 fem minuter in i andra halvlek.

Hemmalaget gjorde ett dubbelbyte efter 20 minuter och Moha Razek ersattes med Jihad Nashabat och Johan Elving som låg i riskzonen för ett rött kort fick byta med Kalle Hamfeldt. Nämnde Kalle presenterade sig snabbt med en långboll till Johnny Kummander som nu hade full kontroll på händelserna.
– Det är en suverän boll och jag hade gott om tid. Målvakten var långt ut och jag kunde pricka in trean i krysset. En underbar känsla med tanke på alla lägen jag bränt innan, säger tvåmålsskytten som vunnit allt mer förtroende hos tränarna.

– Att få spela från start har givit självförtroende och att få göra det ihop med Moha är enormt lärorikt. Han är rutinerad och jag lär mig mycket av honom, säger Johnny Kummander innan segersången tog vid inne i omklädningsrummet.

Den gulsvarta armén levererade ett tydligt besked till de som tvivlat. Laget visade upp en beslutsamhet som gör den svårstoppade i höst. Trebacklinjen med Markus Hedberg, Johan Bjärnlind och Henrik Andersson var i princip felfri.

Division 3 NV Götaland
Ahlafors IF – IK Svane 3-1 (1-0)

Mål AIF: Johnny Kummander 2, Peter Antonsson 1.
Matchens kurrar: Niclas Elving 3, Johnny Kummander 2, Jonathan Lindström 1.

Mer från sport

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Senaste nytt

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Sjukhusen blöder inte

Radio Göteborgs huvudnyhet under måndagen var att sjukhusen blöder i…

Fyra ungdomar prisades

Ale kommuns ungdomsstipendium ”Ett gott föredöme” delas ut till personer…

SBTK vann när Sveriges ”äldsta” damlag möttes

Sedan 1968 har Skepplanda BTK i obruten följd erbjudit damfotboll,…