”Otroligt skön seger”

SKEPPLANDA. Skepplanda BTK kämpade och slet. Det belönade sig i torsdagens hemmamatch mot Byttorp och de gulsvarta kunde till slut inkassera säsongens tredje trepoängare.
– En otroligt skön seger, säger Mattias Johansson, som gjorde SBTK:s första mål strax före pausvilan.

I måndags förlorade Skepplanda BTK med uddamålet mot Bergdalen (1–2). Blott tre dagar senare var de gulsvarta på jakt efter att studsa tillbaka och ta säsongens tredje seger.

Det såg dock inte lovande ut inledningsvis. Felpassningarna avlöste varandra och det var gästande Byttorp som skapade de farligaste målchanserna på Forsvallens gräsplan.

– Vi kom fel in i matchen och slog bort alldeles för många passningar. Det kändes stressat, men jag tycker att vi blev bättre och bättre ju längre matchen led, säger Mattias Johansson.

Och det var just Johansson som bröt dödläget i den 44 minuten när han avslutade en omställning, som inleddes av Isac Lycke, på bästa möjliga sätt.

– Riktigt gött att få in bollen. Jag har väntat länge på det målet och det betydde mycket att vi fick det precis innan paus, säger målskytten.

Tre minuter in i den andra halvleken utökade hemmalaget ledningen och det var ett vackert mål signerat Jonathan Westlund. Efter att ha tagit sig förbi några motståndare avlossade den hårt kämpande mittfältaren ett skott med yttersidan av foten utanför straffområdet som elegant letade sig in i målvaktens bortre hörn.

Resultatet stod sig fram till att det återstod sex minuter av ordinarie tid då Byttorp fick in en reducering bakom Emil Nyqvist i hemmamålet – men närmare än så kom aldrig gästerna. När de fyra tilläggsminuterna var över blåste domaren i pipan och Skepplanda firade att de nu har nio poäng efter fem spelade matcher i årets division 4.

– En otroligt skön seger. Stämningen i truppen är på topp och vi ser nu fram emot fortsättningen av höstsäsongen, säger Mattias Johansson.

 

Mer från sport

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Senaste nytt

Trafikanter uppmanas välja rätt väg

Utmed den enskilda vägen finns cirka 15 hushåll. Vägföreningen ansvarar…

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…