Rekord för Zcooly Cup

ALAFORS. Årets Zcooly Cup blev en succé. 136 lag hade anmält sig till fotbollsturneringen på Svenska Stenhus Arena, vilket är nytt rekord och i år var det ett extra stort fokus på fair play.
– Otroligt kul och häftigt, säger cupgeneralen Anna Wadström.

Oväder med åska satte stopp för arrangören förra året. I helgen hade vädergudarna återigen vaknat på fel sida under den inledande dagen, men det stoppade inte Ahlafors IF:s turnering Zcooly Cup från att bli en stor succé. Hela 136 lag hade anmält sig till årets upplaga, vilket är fler än någonsin tidigare och i år var det också ett extra fokus på fair play.

– Otroligt kul och häftigt att vi sätter rekord. I år har vi lagt mycket fokus på fair play. Efter varje match fick tränarna utse en spelare i motståndarlaget som var extra schysst på planen. De som hade fått flest nomineringar fick ett fair play-pris och det var väldigt kul att se hur glada de här barnen blev. Tränarna berättade även att de såg en stor skillnad i hur barnen spelade och att de tog hand om varandra, säger Anna Wadström.

Turneringen vänder sig till pojkar och flickor födda 2007–2012 och förutom fotbollen satsades det också mycket på olika kringaktiviteter. Ledets Fiskeförening anordnade fiske i Hältorpsjön, Zcooly premierade alla spelare med 60 dagars gratis abonnemang på sina lärande spel, STC höll i träningsaktiviteter, ICA var representerade genom Papricaklubben och Ale El sponsrade med gratis minigolf under hela helgen. Nytt för i år var att Attityd arrangerade en föräldraaktivitet som kretsade kring hur man blir en bättre idrottsförälder.

– Det är något som ligger i tiden och det har varit en uppskattad aktivitet under de här dagarna. Målet är att vi väcker tankar hos människor kring hur man på bästa sätt är en bra idrottsförälder, säger Seppo Vaihela från Attityd.

Årets Zcooly Cup fick mycket beröm från de tillresta lagen.

– En fantastisk turnering. Det är andra året som vi är med och vi kan bara prata gott om Zcooly Cup. Det är välorganiserat och vi får spela fotboll på en fantastisk anläggning, säger Bilal Madoun, ledare i Gunnared KIF.

Anna Wadström avslutar:

– Det är under dessa tillställningar föreningslivet visar sig från sin allra bästa sida. Det hade inte blivit en lika stor succé utan engagemang från fantastiska föräldrar, spelare i Ahlafors IF och föreningsaktiva, det är dem som gör en sådan här tillställning möjlig.

Mer från sport

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

”Fotbollen har varit livsavgörande för mig” 

Fotboll har alltid varit Linnea Prambrants sport. I tidig ålder…

Käkelä lämnar Lödöse Nygård 

Den gångna säsongen slutade med tårar för Lödöse Nygård. Laget…

Efter succén – Elfving stannar i SBTK

Säsongen 2023 blev en succé för Skepplanda BTK:s herrlag och…

Senaste nytt

Trafikkaos på E45:an

Vid 11.20 fick lokaltidningen rapporter om att det råder stora…

Bläck och bärs på Beeriums julmarknad

Taproom-säsongen är över för Surte-bryggeriet Beerium. Sista lördagen i varje…

Pigg 75-åring firade jubileum

Det var minst sagt klackarna i taket när Skepplanda BTK…

Skepplanda bibliotek firade 50 år

När biblioteket skulle inredas 1973 hade Skepplanda kommun ingen anställd…

Vintergata levde upp till namnet

För tredje året i rad genomfördes Vintergata i Hålanda. Besökarna…

Klart: Förskolebarn får byta lokaler

Alekuriren har tidigare rapporterat om att utbildningsförvaltningen tagit fram tre…

Ny julmarknad och luciakonsert i Furulund

 Under 2018 och 2019 anordnade Unelokören en luciakonsert i Starrkärrs…

Publikt pepparkaksbygge i Lilla Edet

För tredje året i rad kommer Manne Andrén och Monica…

Dags för Vintergata i Hålanda

Förberedelserna har pågått ett tag och på lördag är Vintergata…

Magnus färdas snabbare än ljudet

Sedan 13 år tillbaka bor Magnus med familjen i Alafors.…

Seriesegrare och distriktsmästare i gokart

I tidig ålder satt Alve Alehall i en gokart för…

Mariia dansar sig genom livet 

Mariia är uppvuxen i staden Sievjerodonetsk i östra Ukraina och…

Ingemar – en mästare på is 

Det är en onsdag efter lunch och på isen i…