NÖDINGE. När Viking Cup avgjordes i Arena Skövde skördade Bohus Taekwon-Do stora framgångar. 12 deltagare bärgade hela 15 medaljer.
– Vi har så många fantastiska ungdomar, säger klubbens eldsjäl Hidajet Hadzic.
Viking Cup vänder sig till aktiva barn i taekwon-Do. I år var det 300 tävlande som kom till Arena Skövde. Från Bohus Taekwon-Do kom 12 deltagare och medaljskörden blev riklig. Vad sägs om sju guld, fyra silver och fyra brons?
– Hemligheten är träningen. Här leker vi inte, vi har disciplin och tränar ordentligt. Sen har vi roligt mellan varven också, men det finns alltid en ambition att varje individ ska utvecklas, säger Hidajet Hadzic som varit med från starten 2012.
Vad är det för speciellt med ert träningsupplägg?
– Haha! Jag svarar som en pizzabagare. Det är degen och tomatsåsen, mer än så säger jag inte. Vi är duktiga på taekwon-do, men en framgångsrik bagare avslöjar aldrig receptet!
Bohus Taekwon-Do har drygt 200 aktiva och så sent som 2022 var klubben nummer två i Sverige.
– De som tränar här vet att de kan bli landslagsaktuella. Den nivån håller vi. Titta på Ellen Sjöberg. Det är vår tjej, men hon behövde mer och bättre sparring därför lämnade hon för Frölunda som är Sveriges största klubb med 800 utövare, berättar Hidajet Hadzic.
Det finns planer på att bredda verksamheten och även ta in kick-boxning.
– Utmaningen är halltider och ledare. Framför allt så önskar jag att fler ungdomar, alla som är på utsidan, kommer in i vår gemenskap. Taekwon-Do är inte bara bra träning, utan vi fostrar också människorna. Du får lära dig vad disciplin och respekt är på rätt sätt. Det mår alla bra av, säger Hidajet Hadzic.