Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

ALAFORS. AIF:s nya lag kapten Daniel Tidstrand är väl bekant med Ettan Södra. Årets säsong i landets tredje högsta serie blir hans sjätte i ordningen.

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort en minut på den nivå som laget kommer att spela på i år. Då kan Daniel Tidstrands rutin bli avgörande. Den offensiva mittfältskuggen gör i år sin sjätte säsong i landets tredje högsta serie och tar även över lagkaptensbindeln efter Gustav Kadura som lämnat laget.

– Det känns bra. Det blir ett extra ansvar men det ska bli riktigt kul, säger Daniel.

Rutinen från spel i Ettan har han skaffat sig från tre säsonger med Utsikten och två säsonger med Qviding. Han har både varit med om att vinna serien och känt på hur det är att vara nykomling i den.

– Vi var nykomlingar med Qviding också så det går att hitta några paralleller som man kan dela med sig av till spelare och klubb, berättar lagkaptenen.

Trots erfarenheten menar han att denna säsongen redan sticker ut på ett sätt.

– Det är klart att det känns lite annorlunda nu. Det är något nytt både för Ahlafors IF och Ale kommun att ha ett lag i Ettan. När man är i klubbhuset känner man att det är något stort på gång.

Du får samma fråga som din storebror…hur trivs du med att vara underdog?

– Det är klart att det är lite annorlunda men jag gillar det. Man får inte ha för stor respekt för motståndarna men det är ändå en go känsla när man går in i matcher med inställningen att de andra har mer att förlora. Det kan vara skönt, speciellt ju längre in i matcherna man kommer. Motståndarna blir lite mer stressade och desperata, vilket man får lära sig att utnyttja på ett bra sätt.

Förutom en kortare sjukdomsperiod har 28-åringen fått vara hel och frisk under hela försäsongen. Han har en positiv känsla inför seriepremiären och tycker att laget har höjt sig ordentligt sedan guldfirandet i höstas.

– Jag tycker att kvalitén har höjts ganska markant faktiskt. Både när det gäller träningar och matcher. Man har inte lika mycket tid på sig på träningarna. Det är en stor skillnad jämfört med i höstas, men jag tror fortfarande att vi kan höja oss några snäpp.

Mer från sport

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Filip är Ales schackmästare

Enligt ungdomscoach Tommy Westers är det många ungdomar i Ale…

Senaste nytt

Bil voltade av vägen

Under onsdagsmorgonen larmades räddningspersonal till Norra Kilandavägen i Nödinge efter…

Blågult kalas av bästa märke

Det blev ett blågult kalas av bästa märke när Alebyggen…

Misstänkt blottare vid Hälltorpsjön

Polisen letade under eftermiddagen efter en misstänkt blottare runt Hälltorpsjön…

”Deras roll är viktigare nu”

I förra veckans nummer av tidningen berättade eldsjälen Inga-Britt Karlbom…

Ariana knockade AIF

Det blev fyra förlustfria matcher för Ahlafors IF innan FC…

Komfortabel hemmaseger för SBTK

SBTK studsade tillbaka efter det senaste nederlaget mot bottenlaget Vara…

Skogsbrand i Bohus

På torsdagseftermiddagen inträffade en skogsbrand i centrala Bohus. En stor…

Eldningsförbud i Ale och Lilla Edet

Det är extremt torrt i skog och mark. En brand…

ÄIK förlorade toppmötet

Båda lagen kom till spel med stort självförtroende och bara…

Snart dags för nationaldagsfirande

Förberedelserna har pågått länge och intensifierats de senaste veckorna. Nationaldagsfirandet…

Smugglade amfetamin – döms till fängelse

I mars dömdes tre personer, med koppling till Lödöse och…

Per trampade 160 mil på cykel i Danmark

För åtta år sedan cyklade Per Andersson Vätternrundan för första…

”Jag var både rädd och ledsen”

I slutet av 80-talet växte en liten flicka upp i…