SKEPPLANDA. Torsdagskvällens premiär på Forsvallen fick ett bittert slut.
I den 92:a minuten gjorde Lunden ÖBK matchens enda mål.
Det var långt ifrån vad Skepplanda BTK tänkt sig.
Det var kvällssol och efterlängtad premiär i division 3 mellersta Götaland på Forsvallens konstgräs. En nyfiken hemmapublik såg fram mot årets första seriematch, men det skulle bli ett grymt avgörande för gulsvarta supportrar denna för övrigt finfina fotbollsafton.
Tre nyförvärv hade lyckats slå sig in i Skepplandas premiärelva. Annars var det mesta sig likt. Det betyder att rappe Anton Zetterlund, 20, hotade i anfallet och veteranen Kalle Hamfeldt, 43, var ankaret på mittfältet – åtminstone när matchen blåstes igång. Kalle klev av efter 65 minuter. Nyheter för hemmapubliken var Magnus Bengtssons tävlingsdebut mellan de gulsvarta stolparna, Anton Ytterbom som ytterback och Filip Sirinic ute till vänster på mittfältet. Det som märktes mest var ”han” som inte var med. Förra årets skyttekung Frane Sirinic som tvingades avstå spel på grund av skada. Franes spets och förmåga att skapa farligheter ur ingenting saknades.
Premiären mot Lunden ÖBK nådde inga himmelska höjder och Skepplanda gör nog klokt i att lägga den bakom sig snarast möjligt. På övertid lyckades göteborgarna skapa en hörna som förvaltades på bästa sätt – ur bortalagets perspektiv ska sägas.
– Det är brutalt. En snedträff som studsar fel och går i mål. Visst, vi gör ingen kanonmatch, men vi förtjänade verkligen inte att förlora, säger SBTK-tränaren Johan Elving efteråt.
Oliver Björkman försökte riva sig loss och även Anton Zetterlund gjorde tappra försök att skaka av sig sin bevakning under matchen. Heder åt gästernas solida defensiv som trots allt stod emot.
– I halvlek kände vi ändå att vi fått ett litet grepp och taktiken var att fortsätta på den inslagna vägen, men dessvärre gjorde vi inte det. Vi föll in i deras idé med bollar utan adress. Sen tog vi tag i det igen, men skapade väl inga sylvassa lägen. Å andra sidan så var vi mer eller mindre felfria bakåt. Alexander Veglo är en gigant i backlinjen, avslutar Johan Elving.
Nästa fredag väntar Assyriska BK på bortaplan för ett revanschsuget Skepplanda.
Division 3 mellersta Götaland
Skepplanda BTK – Lunden ÖBK 0-1
Matchens kurrar: Anton Zetterlund 3, Alexander Veglo 2, Magnus Bengtsson 1.