NÖDINGE. Efter flera år i handbollseliten med Redbergslids IK och HK Aranäs har Tobias Johnsson, 27, återvänt till moderklubben.
Som spelande tränare i Ale HF edde han sitt lag till seger i premiären.
– Skönt att vi vann, men vi brände på tok för mycket, säger han.
Baksidan lår och ömmande knän. Kroppen sa ifrån. Tobias ”Tobbe” Johnsson valde att avsluta elitkarriären som handbollsspelare. HK Aranäs blev sista adressen och nu vill han leda sin moderklubb på rätt väg.
– Vi har pratat ganska regelbundet och flera av killarna i laget är de som jag spelade ihop med som grabb. Självklart är det väldigt kul att komma hem igen. Förhoppningsvis kan jag dela med mig lite av all erfarenhet som jag har fått. Annars känner jag väl att handbollen inte längre är nummer ett. Det finns mycket annat i livet. Jag ska snart bli pappa och vi har precis flyttat in i ett radhus i Partille, säger Tobbe Johnsson som själv noterades för fem mål i premiären.
– Siktet var inte inställt till hundra procent idag och tyvärr var vi för få på nio meter. Det var tungt att inte kunna byta runt. Vi är lite tunna, men det får vi jobba på.
Tobbe hade inget att skämmas för. När matchen stod och vägde vid ställningen 21-20 i andra halvlek tvekade han inte. Trots tre missade skott fortsatte Tobbe att satsa.
– När skotten inte gick in valde jag att gå på genombrott. Det gav utdelning, berättar han efteråt.
Det blev ändå riktigt dramatiskt i avslutningen. Med en minut kvar reducerade Baltic till 24-23 och Ale HF hade precis fått Jonathan Franzén utvisad. Hemmalaget försökte passa runt bollen, men med blott fem sekunder kvar erövrade gästerna bollen.
– Det kunde gått illa, men vi leder matchen mer eller mindre från start så det var rättvist att vi vann. Vi har bara tränat fyra gånger än, men Tobbes återkomst betyder oerhört mycket. Det blir en helt annan nivå och mängder av nya övningar. Jag har lovat att vara med så länge han behöver mig, säger Janne Franzén som coachade laget i premiären.
Tobbe pustar ut och ler brett efter slutsignalen.
– Det här var faktiskt riktigt kul.
Det är en intensiv säsongsinledning för Ale HF. Redan på onsdag är det bortamöte med Örgryte IS Handboll och på söndag är det återigen match i Ale Kulturrum, då IK Nord kommer på besök.
Division 3 västsvenska västra
Ale HF – Baltic 24-23 (12-9)
Mål Ale: Jonathan Franzén 7, Tobias Johnsson 5, Anton Thunberg 3, Mattias Johansson 3, Erik Ljungberg 2, Viktor Wildar 2, Jacob Kinberger och Jonathan Haggren 1 vardera.
Matchens kurrar: Tobias Johnsson 2, Hampus Eklund 1.