Skepplanda tar strid för att även nästa år få spela i division 4. Klubben menar att de har rätt till den vakanta platsen som uppstod när Hangelösa drog sig ur.
Skepplanda tar strid för att även nästa år få spela i division 4. Klubben menar att de har rätt till den vakanta platsen som uppstod när Hangelösa drog sig ur.

Skepplanda BTK överklagar på nytt

SKEPPLANDA. Västergötlands fotbollsförbund avslog Skepplanda BTK:s överklagan om spel division 4.
Nu planerar klubben att gå vidare.
– De saknar grund för sitt beslut och deras motivering om att den geografiska placeringen håller inte, dundrar Jimmy Johansson, representant i SBTK:s sportråd.

Hangelösa IF tvingades lämna ett sent återbud till division 4. Tävlingskommittén i Västergötlands fotbollsförbund tog då beslut om att platsen skulle gå till Lundsbrunn, samma lag som Skepplanda BTK besegrat i årets kvalspel. Motiveringen var att den geografiska placeringen skulle gå före det sportsliga resultatet i detta fall. Fel hävdade Skepplanda BTK som överklagade beslutet till styrelsen för Västergötlands fotbollsförbund. I mellandagarna kom dock beskedet att styrelsen väljer att gå på tävlingskommitténs linje. Nu förbereds en ny gulsvart överklagan, denna gång till Svenska fotbollsförbundet.

– Vi hoppas att det är möjligt att få frågan prövad. Det är viktigt rent principiellt för det här är inte bra för fotbollen. Det hade varit en sak om det inte funnits ett kvalspel att gå tillbaka till, men i det här fallet är det solklart att Skepplanda var bästa tvåan och därmed närmast en plats i fyran om en vakans uppstår. Att helt bortse från det sportsliga resultaten känns horribelt. Det här med geografisk ort kan de inte ens förklara vad det innebär, säger Jimmy Johansson.

Skepplanda BTK har fått ett stort stöd från stora delar av det engagerade fotbollslivet i Västergötland.
– Ja, det känns fantastiskt bra att ha det i ryggen. Det känns verkligen som att vi driver den här frågan minst lika mycket för fotbollen i stort som för SBTK, avslutar Jimmy Johansson.

Mer från sport

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Senaste nytt

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…