ALINGSÅS. Efter en blek första halva på matchen visade Skepplandas damer klassen.
Det slutade med en klar bortaseger över Alingsås KIK.
– Vi var inte påkopplade i första halvlek och det fick vi höra i paus, säger en leende lagkapten, Linn Bergstedt.
Det blev till sist en gulsvart uppvisning på Noltorpsvallen. Skepplandas avslutande 45 minuter i potatisstaden var magnifika. Där fanns plötsligt allt. Löpningarna, attackerna och avsluten. Det blev mos av stackars Alingsås Kvinnliga idrottsklubb. Årsfärske tränaren Jesper Johannesson hade efter en svag första halvlek höjt rösten rejält i omklädningsrummet och han gjorde dessutom ett antal korrigeringar i laguppställningen.
– Ingen ska känna sig utpekad. Jag var tvungen att göra något för att väcka laget. Det blev tre förändringar för att ge energi och det fungerade uppenbarligen, säger Johannesson efter slutsignalen.
1-1 i paus blev 1-6 efter en total scenförändring. Emma Sandqvist kom in på vänsterkanten och utmanade direkt. Det gav resultat. Hennes inspel styrdes i mål och gav SBTK 2-1 i upptakten av andra. Linné Enyck som var tämligen osynlig i första halvlek hade en helt annan fart i den andra. Det blev två läckra avslut och mål. 1-3 satte hon från distans i högerytterposition och nu var det bara ett lag på plan.
– Vi löpte för varandra och fick en helt annan energi efter paus. Det var skönt att det lossnade, konstaterar Linn Bergstedt, en av Skepplandas stora ledarfigurer.
En annan var tvåmålsskytten Anna Siverbo som stångades ensam på topp under de första 45 minuterna, men fick bättre understöd i andra halvlek när Moa Karlsson flyttades upp.
– Idag fick Anna betalt för allt slit hon lägger ner. Jättekul att hon fick hänga dit två bollar. Hon är ovärderlig för oss, berömmer Jesper Johannesson.
På fredag väntar Vänersborgs FK hemma på Forsvallen.
Division 2 NV Götaland damer
Alingsås KIK – Skepplanda BTK 1-6 (1-1)
Mål SBTK: Linnéa Enyck 2, Anna Siverbo 2, Amanda Leander, självmål.
Matchens kurrar: Anna Siverbo 3, Linn Bergstedt 2, Emma Sandqvist 1.