BOHUS. Surte IS IBK är klart för spel i division 2 även nästa år.
På lördagen tog laget sin andra raka kvalseger över Dingle AIK med klara 7-2.
– En stor lättnad, vi förtjänar det här, säger klubbikonen, Linus Warnholtz.
Bohushallen var välfylld när den avgörande kvalmatchen för spel i division två nästa säsong spelades. Med en rivstart och tre mål på fem minuter gjorde Surte IS IBK processen kort med sin kvalmotståndare. Dingle AIK hämtade sig aldrig från 3-0-underläget i första perioden.
– Vi hade dessutom ett måls övertag från första matchen, vilket gjorde att uppförsbacken blev omänskligt brant för dem. Idag visade vi att det var klasskillnad mellan lagen, säger veteranen Linus Warnholtz.
Att hemmalaget tog kommandot och dominerade matchbilden var ingen slump.
– Även om vi vann det första mötet så var vi inte nöjda. Under veckans tre träningar tränade vi på vad som måste bli bättre och gjorde ett antal justeringar. Allt gav effekt. Första målet var en intränad variant, där Samuel Blomstrand såg till att Kevin Hjertberg bara kunde sätta dit klubban i slottet, säger Warnholtz.
Det var många som klev fram när det som bäst behövdes. Hugo Lord agerade playmaker med två smarta framspelningar i första perioden och Lukas Westling blev till sist tvåmålsskytt. Två vinster i kvalet över Dingle AIK innebär att Surte IS IBK kan förbereda sig inför en ny säsong i tvåan. Något som mer kändes som en lättnad än något att fira.
– Vi har inte styrt upp någon segerfest, men det ser väl lite olika ut. Jag tror att alla känner en lättnad. Det här laget förtjänar att spela i division 2. Nu får vi ta nya tag och utveckla vårt anfallsspel. Det är främst där vi har brustit, menar Warnholtz.
Vad är det som till sist väger över till er fördel?
– Jag tror det är vår lagsammanhållning. Det är en grupp där spelarna trivs och tycker om varandra. Det avgör till sist. Innebandy är en lagsport.
Av allt att döma gjorde Surtes rutinerade keeper Jukka-Pekka Leinonen sin sista match och avslutade med att bjuda på en rad kvalificerade räddningar. I övrigt har inga spelare aviserat om hur det blir inför nästa säsong.
Kval till division 2
Surte IS IBK – Dingle AIK 7-2 (3-0, 2-0, 2-2)
Mål SIS: Lukas Westling 2, Lasse Englund, Kevin Hjertberg, Viktor Vestin, Joel Lord, Samuel Blomstrand. Matchens kurrar: Hugo Lord 3, Lasse Englund 2, Jukka-Pekka Leinonen 1.