NORRKÖPING. 15-årige Teodor Skånberg, tävlandes för Bohus IF, lyckades klara av favoritskapet och överraska sig själv när svenska ungdomsmästerskapen i friidrott avgjordes i Norrköping.
– Jag har inte riktigt fattat det ännu, säger Teodor Skånberg.
I förra veckan tävlade Teodor Skånberg på ungdoms-SM för första gången. Teodor som på förhand var sverige-etta i spjutdisciplinen i sin åldersklass, gick in med ett stort favorittryck på sina axlar när tävlingen avgjordes under fredagen.
– Jag var både nervös och stressad innan kasten, men det var en stor lättnad när jag fick iväg segerkastet, säger Teodor, som kastade 55,11 meter som längst, nästan fem meter längre än silvermedaljören.
Två dagar senare, på söndagen, lyckades han chocka sig själv med att komma tvåa i 80 meter häck. Sluttiden blev då 10.67, nästan en halv sekund bättre än hans tidigare personbästa.
– Det var en himla skön känsla, jag tror många blev förvånade över att det gick så bra för mig i den grenen, säger en ödmjuk Teodor.
Att leva som friidrottare kräver mycket träning, stor drivkraft och en vilja att alltid bli bättre. Teodor har hållit på med friidrott sedan han var sex år och fastnat ordentligt.
– Jag har provat på alla olika grenar sedan jag började med friidrott. Nu tränar eller tävlar jag nästan varje dag, även om jag försöker få in någon vilodag i veckan. Ibland tränar jag med Bohus IF och ibland tränar jag tillsammans med klubbarna i Göteborg, säger Teodor som kombinerar sitt friidrottande med att spela handboll i Ale Handboll.
Bohus IF är föreningen som gör att många barn och ungdomar i området hittar till friidrotten, så var det för bland annat kulstötaren Leo Zikovic och höjdhopperskan Engla Nilsson, som båda dragit på sig den blågula landslagsdressen på senare tid.
– Om inte Bohus IF hade funnits, hade jag aldrig funnit friidrotten. Det är bra att det finns här i Ale och det är jag väldigt glad för, säger Teodor Skånberg om sin moderförening.
I Norrköping tävlade också Bohus IF-killarna Ville Petersson i stav och Hannes Svennblad i 800 samt 2000 meter. Båda i P15-klassen.
Ålder: 15.
Bor: Alafors.
Klubb: Bohus IF.
Favoritgrenar: Spjutkastning och häcklöpning.
Aktuell med: Tog ett SM-guld i spjut (P15) och ett SM-silver i 80 meter häck (P15) under tävlingarna i Norrköping.