ALAFORS. Efter två år och serieseger med Ljungskile SK i Ettan södra är Jesper Zetterlund, 23, tillbaka på Sjövallen. Han gör ingen hemlighet om varför.
– Idag börjar återtåget, säger han segervisst.
Jesper Zetterlund, 23, var med och sparkade upp Ljungskile SK i Superettan den gångna säsongen. Något förnyat kontrakt med LSK blev det däremot inte och plötsligt är den vindsnabbe anfallaren tillbaka i Ahlafors IF. Moderklubben som han vann division 2 med och sedan spelade ett år i Ettan med säsongen 2023. När AIF åkte ur valde Jesper att stanna kvar i serien genom en övergång till Ljungskile. Två år senare blir Sjövallen återigen ”Zätas” hemmaplan.
– Jag är supertaggad och känner att det här är vad jag behöver nu. Det har varit två fantastiska och lärorika år i Ljungskile. Vi tränade stenhårt och kom samman som en familj. Vi var inte bara spelare, vi var bröder som gjorde allt för varandra. Det var både på och vid sidan av planen. Jag tror att det var den avgörande faktorn till att vi vann Ettan, säger Jesper Zetterlund.
Firandet i Ljungskile visste inga gränser. Det blev dagar som han sent kommer att glömma.
– Det var helt magiskt, men självklart var det ledsamt när klubben meddelade att de inte ville förlänga med mig. Att tvingas lämna ett lag där man har delat så mycket glädje är tufft. Jag har behövt smälta det, men när Ahlafors IF hörde av sig kändes allt ganska enkelt. Det är min moderklubb som har betytt så mycket för mig och att få starta om karriären på hemmaplan är precis vad jag behöver nu, säger Jesper.
Det är en målmedveten hemvändare som återvänder. Här finns inga planer på nedtrappning.
– Tvärtom. Idag börjar återtåget. Ahlafors IF har alla förutsättningar att etablera sig i Ettan. Vi skulle aldrig åkt ur förra gången. Vi var tillräckligt bra redan då, men nu vet vi vad som krävs och går vi samman som grupp kommer vi att vinna tvåan. Det handlar bara om attityd och inställning. Vi ska vara beredda att dö för varandra på planen. Personligen har jag fortfarande som mål att bli professionell och kunna leva på fotboll, menar Jesper.
Vad kommer du att kunna tillföra i din återkomst?
– Idag är jag en helt annan spelare, än den som lämnade. Jag har spelat med så många skickliga fotbollsspelare och har fått spela både som nia och tia i LSK. Det är ingen hemlighet att jag trivs bäst i boxen, men vi får se hur tränaren vill använda mig, svarar Jesper.
Att återkomsten till Sjövallen är känslomässig märks tydligt. Jesper lyser som en vårsol, trots att regnet faller tungt. Hela familjen Zetterlund har ett långt engagemang i föreningen.
– Jag vet inte vem som blev gladast av det här, men jag tror nästan att det kom en tår hos morfar när jag sa att det var klart, berättar Jesper med ett brett leende.
Får du med dig brorsan Anton också?
– Inte en aning faktiskt. Han har inte bestämt vad han vill göra, men visst hade det varit häftigt! Vi får hoppas på det.
Ålder: 23
Bor: Lägenhet i Alafors.
Yrke: Elevassistenter på Garnvindeskolan i Skepplanda.
Moderklubb: Ahlafors IF.
Övriga klubbar: IFK Göteborg U19, Ljungskile SK.
Favoritlag: Manchester United.
Förebild: Cristiano Ronaldo.
Bästa medspelaren: ”Linus Carlstrand” (Ljungskile/IFK Göteborg).
Favoritarena: ”Borås Arena är mäktig att spela på”.
Starkaste minnet från Sjövallen: ”Jag har två, seriesegern i division 2 (2022) som jag fick se från sidan med kryckor, och min comeback hemma mot IFK Skövde efter året i IFK Göteborg. Jag satte två straffar och var överlycklig”.