BOHUS. Joel och Hugo Lord från Olofstorp har slagit sina krafter ihop för första gången. Nu representerar de båda Surte IS IBK i division 2.
– Surte har verkligen öppnat sin famn för oss, säger bröderna.
Olofstorpsbröderna Joel och Hugo Lord började spela innebandy tidigt i sin lokala innebandyförening, IBK Bergum. Storebror Joel, 23, var först med att ta steget till FBC Lerums akademi som tolvåring. Samma steg tog även Hugo, 19, några år senare. Sedan gick deras vägar åt olika håll. Joel återvände hem till Bergum och tryggheten lägre ner i divisionssystemet, medan Hugo bytt klubbar för att fortsätta testa lyckan så högt upp som möjligt.
Nu förenas bröderna och för första gången kan de spela matcher tillsammans – i Surte IS IBK.
– En av Surtes tränare Adnan (Mehmedagic) dömde en av förra säsongens sista matcher med Bergum, och efter matchen var han på mig att jag skulle komma och testa med Surte. Jag gjorde det och det kändes helt rätt, förklarar Joel, som kände att division 2 blir en perfekt utmaning.
Efter några säsonger med begränsad speltid satte innebandylöftet Hugo upp ett tydligt mål – att hitta tillbaka till spelglädjen. Till slut valde han att ansluta till brorsans nya lag efter att han brutit kontraktet med division 1-laget Floda IBK.
– Det är kul! Joel och jag sätter högre standard på varandra än vad vi gör på resten, det triggar igång oss, säger Hugo, som även fick med sig kusinen Viktor Vestin, tidigare Herrestads AIF, på tåget till Surte.
Påminner ni om varandra när ni spelar?
– Ja, det skulle jag nog ändå säga. Hugo är lite mer skolad än vad jag är, men vi båda är tekniska och söker alltid efter att få bollen, säger Joel som främst agerat center i säsongsinledningen.
Hugo har inlett säsongen med fyra poäng på tre spelade matcher.
– Jag tror att man ser att vi är bröder på sättet vi spelar, säger Hugo.
När de beskriver sina styrkor lyfter Joel fram sin speluppfattning.
– Jag ser mig själv främst som en framspelare med bra blick för spelet, säger han.
– Du får alltid med dig bollen på något vis, och ibland vet jag inte hur, flikar Hugo in med ett leende.
Vad är ert intryck av klubben?
– Bra klubb, det känns som att alla känner alla och det har varit lätt att komma in i laget, säger Joel.
– Surte har verkligen öppnat sin famn för oss, säger Hugo som dock inte är säker på att det blir hans sista destination.
– Jag tar det här som en mellanlandning för att se vad jag vill göra med innebandysatsningen vidare. Jag är fortfarande ung, säger 19-åringen.
Ålder: 23.
Bor: Olofstorp.
Från: Olofstorp.
Gör: Jobbar på Volvo.
Tidigare klubbar: IBK Bergum, FBC Lerum.
Förebild: Peter Forsberg.
Bästa med brorsan: ”Att han tar sig igenom allt och alltid har ett leende på läpparna”.
Ålder: 19.
Bor: Olofstorp.
Från: Olofstorp.
Gör: Studerar.
Tidigare klubbar: IBK Bergum, FBC Lerum, Pixbo IBF Herrakademi, Partille FBC, Floda IBK.
Förebild: Mamma och pappa.
Bästa med brorsan: ”Han finns alltid där”.