ÄLVÄNGEN. Spänningen är total i division 4 A Göteborg.
Fem lag kämpar om seriesegern och tre lag om överlevnad.
Älvängens IK tog sig åtminstone tillfälligt upp på fast mark efter en storseger över Götaholms BK.
När Romelanda vann derbyt över Ytterby IS på fredagskvällen var plötsligt Älvängen under det negativa kvalstrecket i division 5. Det blev en bra morot för ÄIK som gjorde processen kort med Götaholm hemma på Älvevi. Efter spelade 60 minuter visade tavlan 5-0 till hemmalaget.
– En oerhört skön och så klart välbehövlig seger. Vi gör tidigt 1-0 genom Hannes Berggren, men sen tar Götaholm över initiativet. Därför var det psykologiskt viktigt att vi lyckades göra 2-0 (Emil Hansson Björnram) innan pausvilan, säger ÄIK-tränaren Linus Engström och fortsätter:
– Andra halvlek är betydligt bättre från vår sida. Melvin Källgren gör både 3-0 och 4-0 inom loppet av ett par minuter. Sen var det en transportsträcka. Det är många som lyfter sig idag. Emil Hansson Björnram var ett ständigt hot, Hannes Berggren gör sin bästa match på länge och springer över stora ytor, Edvin Baljhagen vinner mycket boll.
Älvängen är just nu 10:a i tabellen, 11:an (Romelanda) och 12:an (IFK Björkö) åker ur. Lagen har liknande motstånd. Utgången är svårbedömd, men i nästa omgång möts just Romelanda och IFK Björkö. Resultatet blir en vägvisare. ÄIK möter i nästa match tabelltvåan SKIF Semberija som slåss om den ädlaste valören. Läge för skrällseger?
Division 5 A Göteborg
Älvängens IK – Götaholms BK 5-0 (2-0)
Mål ÄIK: Melvin Källgren 2, Emil Hansson Björnram 2, Hannes Berggren.
Matchens kurrar: Emil Hansson Björnram 3, Hannes Berggren 2, Edvin Baljhagen 1.