SKEPPLANDA. Som målvakt har Viggo Moberg, 17, studerat spelet från mållinjen i åratal. När han i februari tog steget in i domarrollen, öppnades en helt ny förståelse. Bara en fotbollssäsong senare har han närmare 30 uppdrag under bältet.
I division 2-mötet mellan Skepplanda BTK och IK Frisco bestod domartrion av två domare från området. Matilda Bertilsson och Viggo Moberg, varav den sistnämnda nyligen fyllt 17 år.
– Jag började som föreningsdomare och tyckte att det var kul, sen blev jag övertygad att gå steg 1 av domarutbildningen och sedan februari har jag haft upp mot 30 uppdrag på distriktsnivå och har dömt cuper runt om i Sverige, förklarar Viggo.
Med en bakgrund som fotbollsmålvakt har han nu fått upp ögonen för spelet från en helt ny vinkel. Genom domarsatsningen ser han fotbollen på ett annat sätt, samtidigt som han fortsatt står mellan stolparna för Ale United och Nödinge SK.
– Jag har alltid stått i mål och sett fotboll från det perspektivet. Domarrollen blir en ny version av fotbollen för mig.
Under debutåret har det mestadels blivit juniormatcher, men även uppdrag som assisterande domare, som högst i herrarnas division 5 och i damernas division 2.
– Nu hoppas jag bli uttagen till talanggruppen, så att jag ta nästa steg i mitt dömande.
Har du någon domarförebild?
– Jag försöker titta på alla domare för att snappa upp olika attribut som jag kan använda mig av. Men självklart är det några som inspirerar lite extra. En av dem är Per Rehnlund, assisterande domare i Allsvenskan, som också är från trakten. En annan är Tobias Nilsson från Borås, som var huvuddomare i min första match. Han dömer division 4-fotboll som 18-åring, bara ett år äldre än mig.
Om du fick ändra en regel i fotboll – vilken skulle det vara?
– Ett aktuellt problem i fotbollen just nu är att målvakter agerar ”skadade” för att skapa ett spelavbrott när laget behöver andas eller bryta motståndarnas momentum. Jag har tyvärr ingen konkret lösning på det, men det är något som verkligen borde ses över, avslutar Viggo Moberg.
Ålder: 17.
Bor: Alafors.
Gör: Studerar samhällsvetenskap på Aspero Idrottsgymnasium i Göteborg.
Domardröm: ”Ta mig till Allsvenskan”.