SKEPPLANDA. Dårhuset Augustimånen hade sin urpremiär 2003.
Nu ska den kritikerrosade föreställningen visas igen.
Lördagen den 27 februari blir det nypremiär i Skepplanda bygdegård.
Tina Friis Hallberg, Birgitta Andersson och Börje Johansson har skrivit manuset till den lustfyllda fars som fick både publik och recensenter att strö superlativ på den tiden det begav sig. Frågan är om Ale Teatersällskap kan upprepa succén.
– Vi har en betydligt yngre uppsättning den här gången. Det finns emellertid en oerhörd entusiasm i gänget, vilket alltid har varit vårt signum, säger Göran Antonsson, en av de verkliga veteranerna som tagit klivet från scenen till regissörsrollen.
– Jättespännande och intressant på samma gång, förklarar Göran som instruerar skådespelarna efter bästa förmåga.
Göran Antonsson kom med i Ale Teatersällskap 1984 och har varit med i de flesta uppsättningar sedan dess. Han tycker att Dårhuset Augustimånen är en av de bästa produktionerna som ATS tagit fram.
– Vi har gjort så här en gång tidigare, att vi tagit upp en fars på nytt. ”Knutar & Stickor” sattes upp 1995 och spelades igen 2009. Det var väldigt uppskattat av publiken och det hoppas vi att det ska vara den här gången också.
Dårhuset Augustimånen är en fars i två akter. Handlingen utspelar sig på ett hälsohem, som har ägts av familjen Måneskjöld i fyra generationer. När fröken Augustina Måneskjöld gått bort (ingen vet vart) blir det för syskonen Cornelia och Dorotea att driva stället vidare. På köpet får man också den lustige och medicintörstige Astor Björk.
– Repetitionerna är i full gång och allt känns bara positivt, säger Göran Antonsson.
Totalt kommer Ale Teatersällskap att ge sju föreställningar av Dårhuset Augustimånen, samtliga i Skepplanda bygdegård. Biljettsläpp sker 1 februari.
– Biljetter kommer att kunna köpas på Allans i Älvängen eller direkt av mig, avslutar Göran Antonsson.