NÖDINGE. Spotlight satte ljus på Ales dolda talanger.
Artisterna från kommunens dagliga verksamheter bjöd på en sprakande show.
Teater, sång och musik i en och samma föreställning – allt av yttersta klass!
Det var artisteri på absolut högsta underhållningsnivå i tisdagskväll. Applåderna i teatern i Ale gymnasium ville aldrig ta slut. Hanna Eriksson och Sebastian Sädås rundade av föreställningen Spotlight med Roxettes världshit The Look.
– Vilken show, tack så mycket, sa Hanna när musiken tonade ut.
Men det var fel – det var vi i publiken som skulle tacka för showen!
Efter flera års succéer med Sikta mot Stjärnorna har Daglig verksamhet i Ale kommun genom ett samarbete med Ale Fritid och Vakna skapat ett nytt koncept. Individuella musikframträdanden kryddades med en egenimproviserad teater. Örjan Rutgersson agerade konferencier och fick börja med att presentera Daniel Isaksson som framförde favoriten Barbara Ann med Beach Boys. Lasse Larsson stod på tur och dansbandsälskare som han är hade han valt ”Världens lyckligaste par” med Lasse Stefans.
Sedan var det dags för pjäsen ”Världens bästa sjukhus”. En handling som har improviserats fram under ledning av dramapedagog Mats Berggren.
– Vi har träffats under ett år, en gång i veckan. Detta är vårt andra framträdande och gruppen har vi valt att kalla ”Flamzz”. Vi har improviserat fram en pjäs och vad som helst kan hända. Det gäller fortfarande, inte ens jag vet hur det här kommer att sluta. Det fantastiska är att alla är delaktiga och vi har haft fantastiskt kul. Det lär det bli även i kul, försäkrade regissören.
Han visste nog inte hur rätt han skulle få – eller så gjorde han det! ”Världens bästa sjukhus” innehöll många profilstarka rollkaraktärer och publiken älskade samtliga. Jerry spelade den kärlekssjuke Lars Lurig som tillfrisknade bara han fick bli klappad av den arga sköterskan som Gisela hade iklätt sig. Tim Nilsson hade äran att spela rollen som den nytillträdde doktorn. En glad prick med mycket humor. På rätt humör var också det strävsamma paret som Hanna Eriksson och Sebastian Sädås spelade. De var inte ens överens om vem som var sjuk och än mindre om vem av dem som hade puls… Den improviserade pjäsen är kryddad med sång och musik. Först ut är Madelene Bank som framför ”It’s my life” med Amy Diamond.
De hamnar alla i väntrummet och där vill Jerry veta mer om sina nya vänner. Sebastian avslöjar då att han egentligen är rockstjärna. Beviset fick vi när han släppte loss till Iron Maidens klassiska ”Run to the Hills”. Tempot skruvas upp och plötsligt är vi framme vid avslutningen där Hanna Eriksson satte punkt med Sanna Nielsens schlagerhit ”Undo”.
Salongen var upprymd, men Spotlight hade inte slocknat än. Jennie Anderssonstod snart på scen och sjöng ”Man ska ha tur” med Streaplers. Ett av Ales nyaste band, The Angels, med bland andra Frida Schneider och Jörgen Hansson, gav oss ett smak prov av Green Day och inte minst ”I want to break free” med Queen.
– Jag vill tacka bandet för att jag står här igen. Musiken betyder väldigt mycket för mig och vi har valt att kalla oss för ”The Angelse” eftersom vi vill alla gott, sa Frida Schneider efter ett imponerande framträdande.
I bandet medverkade också Fernando Caceres och David Rydén. Den sistnämnde har varit en eldsjäl i hela Spotlight-projektet och hade skäl att vara extra nöjd denna kväll.
Gisela gav oss sedan ”Hon är bara 15 år” med Streapler och Tommy Andersson fyllde på med ”En kulig natt” i bästa Las Vegas stil. Tim och Johan visade sedan upp sina färdigheter på gitarr innan finalen med ”The Look”.
Vaknas Thomas Berggren tackade alla inblandade för en lysande show och menade att framgången stavas samarbete.
– Så här bra kan det bli när man gör saker tillsammans!

Det strävsamma paret hos den nyanställde doktorn spelad av Tim Nilsson. Men vem hade egentligen puls?

The Angels visade vilket komplett band de är med Jörgen Hansson och Frida Schneider i spetsen. Det lät precis hur bra som helst.

Dramapedagog Mats Berggren kunde bara njuta av sina adepter. ”Världens bästa sjukhus” höll världsklass!