Jonas Köre (till höger) med sin lagkamrat Jonathan Lukacs. I veckan tävlar de tillsammans i yrkes-VM i Brasilien. Foto: WorldSkills Sweden
Jonas Köre (till höger) med sin lagkamrat Jonathan Lukacs. I veckan tävlar de tillsammans i yrkes-VM i Brasilien. Foto: WorldSkills Sweden
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2015/08/v3315-Jonas-Köre-3.jpg

Jonas Köre till yrkes-VM

SKEPPLANDA. 20-åriga Jonas Köre från Skepplanda åkte i dag till Brasilien för att representera Sverige i yrkes-VM. Tillsammans med lagkamraten Jonathan Lukacs tävlar han i yrkesgrenen automationsteknik.

Tillsammans med 28 andra ungdomar är Jonas Köre från Skepplanda i år en av representanterna i det svenska yrkeslandslaget. Han ska under den kommande veckan, tillsammans med sin lagkamrat Jonathan Lukacs från Hunnebostrand, tävla i automationsteknik under yrkes-VM i Sao Paulo.

I ungefär ett års tid har de varannan helg setts i Kristianstad för att träna på sin yrkesgren inför världsmästerskapet. Målsättningen har varit att åka så väl föreberedda som möjligt.

– Vi vet inte exakt vad vi kommer ställas inför, men har tittat på vilka moment som förekommit under tidigare tävlingar och försökt träna på liknande uppgifter, säger Jonas Köre.

Tävlingen i automationsteknik kommer pågå i fyra dagar och är uppdelad i olika moment, där det längsta pågår i upp till sex timmar. Mellan varje moment blir de tävlande bedömda och poängsatta.

Hur ser konkurrensen ut?
Den är stor. Brasilien, Korea och Japan brukar vara de som presterar bäst. Men under VM för två år sedan kom faktiskt Norge tvåa. Det var otippat, säger Jonas Köre.

Yrkes-VM är i dag en av världens största tävlingar. 1230 ungdomar från över 60 länder gör upp om medaljerna i 50 olika yrkesspecifika grenar.

Vad tror du om era chanser?
– Vi har goda chanser. Vår tränare har sagt att vi kan bli topp tre. Men det handlar om att vara mycket skärpt och prestera rakt igenom under tävlingarna. Det är små marginaler.

Mer från allmänt

Företagare i Ale prisades i Furulundsparken

Årets Näringslivsgala i Ale hade bytt skepnad och namn till…

Återväxten utmanar hembygdsföreningarna

På en bänk, i solskenet vid Hembygdsmuseet i Prästalund sitter…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Senaste nytt

SBTK vann när Sveriges ”äldsta” damlag möttes

Sedan 1968 har Skepplanda BTK i obruten följd erbjudit damfotboll,…

Blekt Skepplanda förlorade borta mot Vara

Skepplanda BTK blandar och ger i fyran. Trots nederlaget i…

Företagare i Ale prisades i Furulundsparken

Årets Näringslivsgala i Ale hade bytt skepnad och namn till…

Återväxten utmanar hembygdsföreningarna

På en bänk, i solskenet vid Hembygdsmuseet i Prästalund sitter…

Tredje raka för AIF

Det ska noga understrykas att förutom de bärgade poängen bjöd…

Boulestallet är stället för seniorerna

När stallarna på Ström revs fick Boulestallet flytta till Göta.…

Ellbo Åkeri fortsätter utvecklas

Aningen förvånade, men inte desto mindre glada mottog Ellbo Åkeri…

Musikälskarnas egen borg

Krögarna Carl och Reneé Dahlberg brinner för musik. 2000-2013 var…

Efterlängtad kiosköppning

Ett tecken på att sommaren står för dörren är när…

Gångbana ska byggas i Surte

Infrastruktursavdelningen på Ale kommun kommer att bygga en gångbana på…

Svensk mästare för 13:e (!) gången

Det har varit en speciell säsong för Ellen Sjöberg, som…

”Jag hittade spritflaskor överallt”

Att berätta om sitt liv är inte något som är…

Bil började brinna under färd

En bil började brinna i motorrummet under sin färd på…