
Södra Bohusläns Räddningstjänstförbund har tilldelat Liam Jonsson utmärkelsen ”Rådig insats”. Här ses Liam tillsammans med Göran Andersson, områdeschef Lilla Edet.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2021/11/img-4821-scaled.jpg
Liam Jonsson – en hjälte!
LILLA EDET. På onsdagseftermiddagen var det dukat till tårtkalas på brandstationen i Lilla Edet. I fokus för uppmärksamheten stod Liam Jonsson. Direktionen för Södra Bohusläns Räddningstjänstförbund tilldelade honom utmärkelsen ”Rådig insats”.
Den 30 augusti klockan 14.10 inkom ett larm om drunkningstillbud till stationen i Lilla Edet. Samtalet kom från Liam Jonsson, 18 år, som var på väg hem från skolan. Liam såg hur en person kämpade för sitt liv i Göta älv.
– Jag hämtade en livboj och slängde ut, men den flöt iväg. Räddningstjänsten var dock snabbt på plats och kunde hjälpa personen. Det var en stor lättnad när man förstod att allting hade gått bra, förklarar Liam.
Läs ett längre reportage i nästa nummer av Alekuriren.