NÖDINGE. Den första omgången av Senior Sport School i Ale blev en succé. Nu är det dags igen. Måndagen den 6 mars börjar hälsoäventyret för ett drygt 20-tal damer och herrar som ska få prova på fysiska aktiviteter i kombination med intressanta föreläsningar.
Senior Sport School såg dagens ljus i Skåne för 13 år sedan, men har nu implementeras i många av landets kommuner. Här sker det samarbete med mellan RF-SISU Västra Götaland, Västra Götalandsregionen och Ale kommun.
– Det hade inte varit möjligt att genomföra utan den hjälp vi får från det lokala föreningslivet, som upplåter sina anläggningar och bidrar med ideell tid för att det ska funka för våra deltagare, säger Helene ”HP” Persson på RF-SISU.
I måndags hölls ett informationsmöte i Ale Kulturrums teatersalong till vilket ett 25-tal seniorer hade sökt sig. Besökarna fick konceptet för Senior Sport School presenterat för sig och ansvariga tjänstepersoner var på plats.
– Senior Sport School pågår i tolv veckor. Vi träffas två gånger i veckan – måndag och onsdag. Tematräffarna har fokus på hälsa och då utgör tidigare aktivitetshuset i Älvängen mötesplatsen. De fysiska aktiviteterna äger rum på respektive anläggning. Utan att avslöja för mycket kan jag säga att det blir lerduveskytte, gåfotboll, boxning och dans, säger Helene Persson.
Ale Fritids Emma Kronberg, som för övrigt var med och startade upp Senior Sport School i Ale, informerade om att årets upplaga, precis som fjolårets, blir kostnadsfri för deltagarna.
– Tröskeln ska vara låg och alla som känner att de vill vara med ska kunna vara det. Genom folkhälsomedel utgår det också bidrag till de föreningar som är med i Senior Sport School, berättar Emma Kronberg.
Eva Lingegård är samordnare och den som kommer att vara med på de olika träffarna under perioden 6 mars-24 maj.
– Jag lovar att peppa er! Det bästa med Senior Sport School är att ni får träffa nya människor och prova på nya aktiviteter. Att man har olika fysiska begränsningar spelar ingen roll. Man är med och deltar efter bästa förmåga.
Robert Lindell deltog i Senior Sport School förra året, vilket blev en upplevelse utöver det vanliga.
– Ni som inte vill, ni kommer ångra er! Att vara med i Senior Sport School är bland det roligaste jag gjort. Jag var tio när jag flög av hästryggen. Förra året fick jag min revansch och jag red till och med i galopp, säger Robert.
Snart börjar äventyret för en ny grupp seniorer från Ale.