Ungdomarna i Bohus vill ha en konstgräsplan. Lokaltidningen träffade Ali Salih, Adam Lundqvist,
Amjed Muhsin, Oliver Engström, Ramzy Kalefa, Adnan Mehmedagic och Aram Kalkali.
Ungdomarna i Bohus vill ha en konstgräsplan. Lokaltidningen träffade Ali Salih, Adam Lundqvist, Amjed Muhsin, Oliver Engström, Ramzy Kalefa, Adnan Mehmedagic och Aram Kalkali.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2018/05/v1818-bohusungdomar-3.jpg

”Vi känner oss bortglömda”

BOHUS. Ungdomarna i Bohus har länge önskat att få en konstgräsplan och nu har de fått nog.
– Vi känner oss bortglömda, säger Adnan Mehmedagic.

Solen börjar gå ner och likaså gradantalet. Två bilar kommer inrullandes vid Bohushallen och ut kliver ett gäng ungdomar. Det är antingen här eller nere vid centrum som de brukar träffas.

– Det är många som ser oss som ett hot när vi står ett stort gäng nere vid centrum. Många tror att vi är där och saboterar, men så är det inte. Vi umgås bara, säger Adnan.

Han uppskattar att de är runt 30 personer som brukar träffas så fort tillfälle ges. Tobbe Engström från Surte IS IBK har ibland öppnat Bohushallen där ungdomarna kan vara.

– Det är någon gång ibland och det stänger klockan 23. Därefter har vi ingenstans att vara. Därför blir det att vi står här utanför hallen så länge kroppen orkar stå emot kylan. Vi vet att det inte går att slå upp en fritidsgård, men att ordna en konstgräsplan bör inte vara omöjligt. Det finns på andra orter här i kommunen, men inte i Bohus. Vi känner oss bortglömda och vi har inte lust att åka till Nödinge för att kunna spela fotboll, säger Adnan.

Oliver Engström fyller i:

– Vi som är här i dag är mellan 17 och 18 år. Det är nästan ingen som har en egen lägenhet och vi kan inte vara hemma hos någon. Det är inga föräldrar som vill ha en fritidsgård hemma, säger han.

I somras skrev lokaltidningen om att ungdomarna i Bohus hade fått en ny plats att spela fotboll på. Två mål ställdes upp på gräsmattan bakom Bohushallen, men resultatet blev inte som Adnan hade hoppats på.

– Det gick inte så bra. Det blir för geggigt när det regnar och det var svårt att dra linjer, säger han.

Fältassistent Elisabeth Persson är ofta ute och träffar ungdomarna i kommunen. Hon känner till problematiken i Bohus och ser gärna att det byggs en näridrottsplats.

– De här ungdomarna behöver någonstans att vara. Vi har förordat att det borde byggas en näridrottsplats i Bohus och det är upp till beslutsfattarna att avgöra om det ska byggas någon, säger hon.

Enligt Anders Rollings (S), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden, finns det i dagsläget inga planer på att bygga en näridrottsplats i Bohus.

– Det är ingenting som vi har beslutat att göra, men nu kommer en ny mandatperiod och vi håller på att ta fram vår politiska plan. Jag kommer såklart att ta med mig att det finns en efterfrågan om en näridrottsplats i Bohus. Jag träffar gärna ungdomarna för att höra deras tankar och åsikter, säger han.

Mer från allmänt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

Senaste nytt

De öppnar sitt hem för barn och ungdomar

Som åttaåring blev Petra placerad på ett familjehem första gången.…

Lagkaptenen: ”Något stort på gång”

De flesta spelarna i Ahlafors IF har aldrig tidigare gjort…

Norrby-lägret har koll på AIF

Boråslaget kom näst sist i Superettan 2022 och är således,…

Lindström klar för AIF

Med två dagar kvar till seriepremiären i Ettan Södra presenterar…

Uppdraget: Rädda kontraktet i Ettan

På lördag spelar Ahlafors IF den historiska hemmapremiären i Ettan…

Yogan är en självklar del i Petras liv

Petra Avebring är ursprungligen från Värmland, flyttade till Göteborg för…

”Ale måste satsa för att vinna”

I 13 år har Johan Trouvé varit vd för Västsvenska…

Påskfirande på Bohus fästning

Förra årets påskevent lockade cirka 2 500 besökare. Om väderleken…

”En utmaning att nå topp tre”

Ahlafors IF, herr Serie: Ettan Södra. Premiär: Norrby IF (h),…

Befolkningstillväxten har avtagit

En befolkningsprognos är en kvalificerad uppskattning av hur befolkningen väntas…

Alafors Bil & Maskin sopar rent

Alafors Bil & Maskin styrde om sin verksamhet i slutet…

Ny kyrkoherde i Starrkärr-Kilanda

Hon växte upp i ett kristet hem på Donsö, blev…

Nybildade bostadsrätter i Surte

Bostadsrättföreningen bildades i samband med att tidigare fastighetsägare gick ut…