Faksimil Alekuriren vecka 24, 2014.
Faksimil Alekuriren vecka 24, 2014.
https://www.alekuriren.se/wp-content/uploads/2014/09/Faksimil-Alekuriren-vecka-24-2014.jpg

Inget åtal mot polismännen

ALAFORS. På tisdagsnatten den 3 juni sköts Jerry Wiberg, 41, ihjäl av polisen. Händelsen föranledde en förundersökning som nyligen avslutats. Polismännen frias från all brottsmisstanke, då skjutningen har skett i nödvärn.

ALAFORS. På tisdagsnatten den 3 juni sköts Jerry Wiberg, 41, ihjäl av polisen. Händelsen föranledde en förundersökning som nyligen avslutats. Polismännen frias från all brottsmisstanke, då skjutningen har skett i nödvärn.

Chefsåklagare Lena Lithner har ansvarat för internutredningen kring polismännen som natten till tisdag 3 juni tillsammans med flera andra patruller kallades till Alafors för misstänkt skottlossning. Här är här hennes beskrivning av händelsen.

Polismännen kör upp mot Skyttelvägen och ser snart en man som slår med ett tillhygge mot porten på Ahlafors fabriker. De stannar bilen och går i riktning mot mannen som när han får syn på polisen vänder mot dem. Polismännen ser då att mannen har en yxa i handen och beordrar honom att släppa den, vilket han inte gör. Samtidigt närmar sig ytterligare en man polispatrullen. Han kommer snett bakifrån och svingar ett basebollträ framför sig. Patrullen backar för att hålla männen framför sig som fortsätter i riktning mot dem. Polisen upprepar att männen ska släppa sina tillhyggen och flera varningsskott avlossas.

Mannen med yxa fortsätter fram mot polismännen och av en filminspelning framgår att avståndet är kortare än 10 meter och att han håller en yxa i högra hand. En av poliserna skjter då skarpt och mannen träffas i vänstra delen av buken. Obduktionsprotokollet visar att skotten dödade mannen. Dessutom framgår att mannen var drogpåverkad. Chefsåklagaren styrker sin utredning på att flera tomhylsor, yxa och basebollträ hittats på platsen. Hon skriver vidare:

”Förundersökningen läggs ned eftersom det inte längre finns anledning att anta att brott förövats. De dödande skotten har avlossats i nödvärn”.

Att utredningen har tagit tid har motiverats med en stor arbetsbelastning.

Mer från händelser

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Hund attackerade barn – ägaren straffas

Det var den 24:e november 2022 som en hund attackerade…

Påverkad man körde fyrhjuling – döms till fängelse

En man i 20-årsåldern, hemmahörande i Skepplanda, döms till två…

Senaste nytt

Här hamnar det som spolas ner

Här på reningsverket i Älvängen hamnar det – allt som…

Ungdomar bjuds in till talangjakt

Förra året genomfördes en talangjakt för första gången på Mötesplats…

Pojke fick sår av intorkad avföring

En pojke med funktionsnedsättning led under förra året en längre…

Klassjoggen satte 1700 elever i rörelse

Konceptet finns sedan många år tillbaka i Trollhättan. I förra…

Väcker tankar

Bilderna från rasområdet på E6 i höjd med Stenungsundsmotet är…

Ett händelserikt sekel för Rune

Den 20 september 1923 föddes Rune Skog och uppväxten i…

Mycket kul i Medborgarhuset

Medborgarhuset i Alafors utgör platsen för de olika typer av…

SBTK klara för trean

Tre poäng krävdes för Skepplanda BTK i lördagens bortamatch mot…

Bil och älg i kollision

ALAFORS. Vid 06:45-tiden på lördagsmorgonen krockade en bil med en…

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…