Skogsbrand i Dammekärr

NÖDINGE. Räddningstjänsten i Nol och Surte larmades strax före klockan fem på torsdagseftermiddagen om en skogsbrand i Nödinge.
Med hjälp av brandflyget lyckades styrkorna lokalisera och begränsa området.
Fem timmar senare var elden släckt, men Räddningstjänsten betonar på nytt att det råder eldningsförbud.

Det råder sedan en tid tillbaka eldningsförbud i Ale och Kungälv kommun. Med öppen eld menar räddningstjänsten alla typer av eld samt grillning på mark. Du får grilla i egen grill eller på särskilt uppsatta grillplatser, men tänk på att det är du som tänder på som är ansvarig för eventuella konsekvenser. Någon eldning eller grillning ser ut att vara orsaken till torsdagens brand i Dammekärr.
– Nej, vi har inte kunnat hitta något sådant spår, men visst är det skumt hur vissa bränder plötsligt kan uppstå, säger insatsledare Johan Larsson.

Larmen om branden cirka 300 meter bakom OK Alehofs klubbstuga kom från flera håll. Räddningstjänsten ryckte både från Nol och Surte.
– Vi var snabbt på plats och kunde inleda insatsen. Inledningsvis var det svårt att lokalisera brandens fäste och spridning, men tack vare brandflyget som redan var i luften kunde vi få nödvändig hjälp. Vi kunde begränsa och omringa branden som till sist omfattade ett område på 5 000 kvm. Det brann på båda sidor om Vättlefjällsleden, säger Johan Larsson.
Vinden var svag och vegetationen på platsen gjorde att branden varken spred sig bredare eller snabbare.
– Denna gång var det gynnsamma omständigheter och branden kunde bekämpas av 13 brandmän, berättar Larsson.

Vid 22-tiden på kvällen kunde Räddningstjänsten packa ihop, men var tillbaka på fredagsförmiddagen.
– Normalt är det markägarens ansvar att efterbevaka, men eftersom det brunnit så nyligen och att det alltid föreligger en risk för att det flammar upp på nytt när det är så tort valde vi att vattna av även på förmiddagen. Det såg bra ut, avslutar Johan Larsson.

Foto: Christer Grändevik

Mer från händelser

Hund attackerade barn – ägaren straffas

Det var den 24:e november 2022 som en hund attackerade…

Påverkad man körde fyrhjuling – döms till fängelse

En man i 20-årsåldern, hemmahörande i Skepplanda, döms till två…

Kvinna förbjuds ha hand om djur

Länsstyrelsen genomförde sin första kontroll år 2021. De konstaterade då…

”Värdefullt för oss att få in tips”

I sommar har det arrangerats flera streetrace i Göteborgsområdet. Det…

Senaste nytt

Kocevski segerskytt för Ahlafors IF

Ahlafors tog sin sjunde seger för året och tog sig…

SBTK kan säkra seriesegern

Skepplanda BTK har 41 inspelade poäng och leder division 4…

Andreas satsar på roadracing

Fordon med två hjul har alltid intresserat Andreas Kumpumäki och…

Ny ”måste-match” för AIF ikväll

Ettan södra går in i ett avgörande skede. Ahlafors IF…

Musikläraren släpper nytt

Kalle Carlsson kommer från ett musikaliskt hem och i tidig…

Uppskattad frukost på Da Vinciskolan

Förra året vann fem skolor gratis frukost under tre veckor.…

Han är Surtes nye ordförande

Som liten pojk följde Fredrik Gerlin Surtes storhetstid i bandy.…

”Min son vill inte vara där”

Föräldern, som vill vara anonym, berättar att sonen tidigare gick…

Svårt att rekrytera till fritidshemmen

Under hösten 2021 förbättrades personaltätheten på fritidshemmen tillfälligt i Ale,…

Lärarbrist: ”Kommer inte att räcka”

I Ales kommunala förskolor går det, enligt den senaste statistiken…

Emma vill få fler kvinnor att engagera sig

För några år sedan gick Emma Mouvitz med i ungdomsrådet…

Ale och Lilla Edet klättrar i ranking

Efter Lerum, som ökar med 44 placeringar, är Lilla Edet…

”Det finns en enorm potential i bolaget”

Fredrik Johansson är sedan i våras ny styrelseordförande i Alebyggen.…